Sezaryen sonrası ksilitollü sakız çiğnemenin bağırsak fonksiyonlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of xylitol gum chewing on intestinal functions after cesarean section: A randomized controlled study
- Tez No: 680141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAHYAOĞLU SÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmada, sezaryen sonrası ksilitollü sakız çiğnemenin bağırsak fonksiyonlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Prospektif, randomize kontrollü özellikteki bu araştırmanın verileri, Aralık 2019-Ekim 2020 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Doğum Servisi'nde toplanmıştır. Araştırma; her bir gruptan (ksilitollü, ksilitolsüz sakız çiğneyen ve sakız çiğnemeyen grup) n=23 olmak üzere toplam toplam 69 sezaryen doğum yapan kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri; literatür incelenerek hazırlanan“Bilgi Formu”ve“Uygulama Takip Formu”kullanılarak toplanmıştır. Sezaryen doğum sonrası ksilitollü, ksilitolsüz sakız çiğneyen ve sakız çiğnemeyen 3 grubun sosyo-demografik özelliklerinin benzer olduğu belirlenmiştir (p>0,05). Gruplar arasında ilk bağırsak sesinin başlama süresi (p=0,070) ve ilk açlık hissi başlama (p=0,098) sürelerinde fark bulunmamıştır. İlk gaz çıkarma (p=0,003), ilk defekasyon (p=0,014), ilk oral sıvı başlama (p=0,018), ilk mobilizasyon (p=0,020) ve hastanede kalış (p=0,037) süreleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre; ilk gaz çıkarma süresi kontrol grubuna göre ksilitollü sakız grubunda daha erken (p=0,003), ilk defekasyon başlama süresi ksilitolsüz sakız grubuna göre ksilitollü sakız grubunda daha erken (p=0,022) gerçekleşmiştir. İlk oral sıvı alımı başlama süresi (p=0,014) ve ilk mobilizasyon süresi (p=0,016) ksilitolsüz sakız grubuna göre konrol grubunda daha erkendir. Kontrol grubuna göre ksilitollü sakız grubu (p=0,028) ve ksilitolsüz sakız grubu (p=0,024) hastaneden daha erken dönemde taburcu olmuştur. Sezaryen doğum sonrası ksilitollü sakız çiğneyen kadınlarda ilk gaz çıkarma süresi ve ilk defekasyon başlama süresi daha erkendir. Sakız çiğnemeyen kadınlara göre ksilitollü ve ksilitolsüz sakız çiğneyen kadınlar hastaneden daha erken dönemde taburcu olmuştur. Hemşire ve ebeler sezaryen sonrası bağırsak fonksiyonlarının erken dönemde başlaması için ksilitollü veya ksilitolsüz sakız çiğnetmeyi kanıta dayalı bakım uygulamaları içerisine alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of xylitol gum chewing after cesarean section on intestinal functions. The data of this prospective, randomized controlled study were collected at Trakya University Health Research and Application Center Birth Service between December 2019-October 2020. The study was carried out on a total of 69 women who had cesarean section, n=23 from each group (groups that chew xylitol gum and nonxylitol gum, and those who do not chew gum). The data of the research were collected using the“Information Form”and“Implementation Follow-up Form”prepared by examining the literature. It was determined that the socio-demographic characteristics of the 3 groups who chewed xylitol gum and nonxylitol gum and who did not chew gum were similar after cesarean delivery (p>0.05). There was no difference between the groups in the onset of the first bowel sound (p=0.070) and the onset of the first feeling of hunger (p=0.098). There was a significant difference between the duration of first flatulence (p=0.003), first defecation (p=0.014), first oral fluid initiation (p=0.018), first mobilization (p=0.020), and hospital stay (p=0.037). According to this; The first flatulence time was earlier in the xylitol gum group than the control group (p=0.003), and the first defecation time was earlier in the xylitol gum group (p=0.022) compared to the nonxylitol gum group. The first oral fluid intake time (p = 0.014) and the first mobilization time (p = 0.016) were earlier in the control group than in the nonxylitol gum group. Compared to the control group, the xylitol gum group (p=0.028) and the nonxylitol gum group (p=0.024) were discharged from the hospital earlier. In women who chew xylitol gum after cesarean delivery, the time to first flatulence and first defecation start time is earlier. Compared to women who did not chew gum, women who chewed gum with and nonxylitol were discharged from the hospital earlier. It's recommended that nurses and midwives incorporate xylitol or nonxylitol gum chewing into evidence-based care practices for the early onset of bowel functions after cesarean section.