Dart Sporcularında sporda imgeleme, algılanan stres ve yaşam doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between imagery, perceived stress and life satisfaction levels in Dart athletes
  1. Tez No: 680140
  2. Yazar: MUHAMMED UHUD TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAŞARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu Araştırmanın amacı; Dart sporcularının sporda imgeleme, algılanan stres ve yaşam doyum düzeylerinin arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmaya, 2019-2020 sezonu Türkiye Dart Şampiyonasının Ankara ilinde yapılan 4.Sıralama serisinde bulunan 110 (59 erkek ve 51 kadın) sporcu katılmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu: KBF”, Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen (The Satisfaction with Life Scale: SWLS) Türkçe uyarlaması Köker ve Yetim (1991) tarafından yapılan“Yaşam Doyum Ölçeği: YDÖ”, Hall, Mack, Paivio ve Hausenblas (1998) tarafından geliştirilen (Sport Imagery Questionnaire: SIQ) Türkçe uyarlaması Kızıldağ ve Tiryaki (2012) tarafından yapılan“Sporda İmgele Envanteri: SİE”ve Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) tarafından geliştirilen (Perceived Stress Scale; PSS) türkçe uyarlaması Eskin, Harlak, Demirkıran ve Dereboy (2013) tarafından yapılan“Algılanan Stres Ölçeği: ASÖ”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, katılımcıların demografik özelliklerine göre sporda imgele, algılanan stres ve yaşam doyumu düzeyini karşılaştırmak için t-Testi kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre sporda imgeleme, algılanan stres ve yaşam doyum arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman Korelasyon Analizi ve Mann-Whitney U Testi, sporda imgeleme, algılanan stres ve yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için de Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It is the study of the relationship between dart athletes' visualization, perceived stress and life satisfaction levels according to various variables. The study, in the 2019-2020 season of Ankara in Turkey Darts Championship Game series made 4.Sıral 110 (59 male and 51 female) athletes participated. In the research,“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Life Satisfaction Scale”by Köker and Yetim (1991), developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) (The Satisfaction with Life Scale: SWLS), Hall,“Imaginative Inventory of Sports”developed by Mack, Paivio and Hausenblas (1998) (Sport Imagery Questionnaire: SIQ) and developed by Cohen, Kamarck and Mermelstein (1983) (Perceived Stress Scale; PSS)“Perceived Stress Scale”used by Turkish adaptation Eskin, Harlak, Demirkıran and Dereboy (2013) was used. In the analysis of the data, t-Test, Spearman Correlation Analysis and Mann-Whitney U Test were used to compare the level of perceived stress and life satisfaction in sports according to the demographic characteristics of the participants. Pearson Correlation analysis was applied to reveal the relationship between the imagination, perceived stress and life satisfaction of the participants.