Enflasyon ve temel makroekonomik göstergeler arasındaki ilişki: G7 ülkeleri ile Türkiye arasında bir karşılaştırma
The relationship between inflation and main macroeconomic indicators: A comparison between G7 countries and Turkey
  1. Tez No: 680181
  2. Yazar: MUHYETTİN ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA DİREKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Enflasyon kavramı toplumun geneli tarafından kimi zaman doğru, kimi zaman yanlış olarak fakat her zaman olumsuz anlamda kullanılan bir kavramdır. İktisat biliminde fiyatlar genel seviyesinin sürekli artışı olarak tanımlanan enflasyon, yüksek oranlarda seyrettiği durumlarda ekonomi için zararlı bir olgudur. Fiyatlar genel seviyesinde, ekonomik aktörlerin kararlarını etkilemeyecek düzeyde yaşanan yükselişler ise ılımlı enflasyon olarak tanımlanır ve bu durumda fiyat istikrarının sağlandığı kabul edilir. Çift rakamlı enflasyon oranlarının yüksek enflasyon olarak kabul edildiği günümüzde, yüksek enflasyonun pek çok ekonomik göstergeyi olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Bu anlamda, bu çalışmanın amacı enflasyonun temel makroekonomik göstergeler ile olan ilişkisinin ortaya konmasıdır. Bu çalışmada gelişmiş ülkeler olarak kabul gören G7 ülkeleri ve gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye için 1991-2019 arası döneme ait yıllık veriler alınarak enflasyonun ekonomik büyüme, işsizlik, dışa açıklık ve doğrudan yabancı yatırımlar ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Enflasyonun söz konusu temel makroekonomik göstergeler ile olan ilişkisinin ortaya konması adına dört farklı model kurulmuştur. Bu amaçla G7 ülkelerine ait seriler ele alınarak bu ülke grubu için panel veri analizi yapılmıştır. Türkiye'ye ait seriler ele alınarak zaman serisi analizi yapılmıştır. Panel veri analizinde enflasyonun ekonomik büyüme ve işsizlik ile anlamlı bir ilişkisinin olmadığı, dışa açıklıktan negatif yönde etkilendiği ve doğrudan yabancı yatırımları negatif yönde etkilediği sonuçları elde edilmiştir. Türkiye için yapılan zaman serisi analizinde ise enflasyonun ekonomik büyüme, işsizlik ve doğrudan yabancı yatırımları negatif yönde etkilediği, dışa açıklıktan ise pozitif yönde etkilendiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of inflation is used by the general public, sometimes correctly and other times wrongly, but always in a negative sense. Inflation, which is defined as the continuous increase of the general level of prices in economics, is a harmful phenomenon for the economy when it progresses at high rates. Increases at the general level of prices that do not affect the decisions of economic actors are defined as moderate inflation and in this case, price stability is assumed. Today, when double-digit inflation rates are considered as high inflation, it is seen that high inflation affects many economic indicators negatively. In this sense, the purpose of this study is to reveal the correlation between inflation and basic macroeconomic indicators. In this study, the correlation of inflation with economic growth, unemployment, openness and foreign direct investments was investigated by taking annual data for the period 1991-2019 for the G7 countries, which are accepted as developed countries, and Turkey as a developing country. Four different models have been established to reveal the relationship between inflation and these basic macroeconomic indicators. For this purpose, the series of G7 countries were taken into consideration and panel data analysis was made for this group of countries. Time series analysis has been done by considering the series belonging to Turkey. In the panel data analysis, it was concluded that inflation does not have a significant correlation with economic growth and unemployment, as it is negatively affected by openness and foreign direct investments are also negatively affected. In the time series analysis conducted for Turkey, it was found that inflation negatively affected economic growth, unemployment and foreign direct investments, while openness was positively affected.