Temporomandibular eklem rahatsızlıklarında taban basınç dağılımını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting the plantar pressure distribution in temporomandibular joint disorders
  1. Tez No: 680182
  2. Yazar: VEDAT KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Temporomandibular disfonksiyonlu bireylerdeki postüral değişikliklerin özellikle baş, servikal bölge ve omuz postürü ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Bir kas grubundaki postüral değişiklikler, agonist ve antagonist kasların uzamasına veya kısalmasına yol açabilir ve bu da kas zincirinde gerginliğe neden olabilir. Temporomandibular eklem rahatsızlıklarının postür ile birlikte değerlendirilmesi ve taban basınç dağılımı ile ilişkisinin detaylı olarak ortaya konulması sınırlı çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı temporomandibular eklem rahatsızlığı olan bireylerde taban basınç dağılımını etkileyebilecek faktör/lerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Covid-19 pandemisi nedeniyle sadece 34 gönüllü katılmayı kabul etti. Çalışmaya katılmayı kabul eden yaşları 18-60 yıl arasında değişen 22 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Uzman diş hekimi tarafından“Temporomandibular eklem disfonksiyonları değerlendirme”ve“TMD muayene formları”değerlendirmeleri yapıldı. Hekim değerlendirmesinden sonra katılımcılara;“Temporomandibular Düzensizlikler İçin Tanı Kriterleri Anketi”,“Derecelendirilmiş Kronik Ağrı Skalası”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği”,“Beck Depresyon Ölçeği”,“Fonseca Anamnestik Anketi”,“Uyku Hijyeni İndeksi”ve“Yorgunluk Şiddet Ölçeği”uygulandı. Dinamometre ile kas kuvveti değerlendirmesi,“Basınç Ağrı Algometresi”ile fasyal zincirler üzerinde belirlenen kaslara trigger nokta değerlendirmesi, Fonksiyonel Uzanma Testi ve yürüyüş ve statik denge değerlendirmesi yapıldı. Bulgular: Bilateral tutulumu olan olguların M. Biceps Femoris, M. Adduktor Magnus, M. Tibialis Posterior, M. Vastus İntermedius, M. Vastus Lateralis, M. Vastus Medialis ve M. Rektus Femoris kaslarının hassasiyeti unilateral tutulumu olan gruptakilere göre daha hassastı parametreleri arasında ilişki olduğu saptandı Sonuç: Temporomandibular disfonksiyon ile taban basıncı arasındaki ilişkiyi incelediğimiz çalışmamızda, ayak tabanı basınç dağılımını değiştiren çok sayıda parametrenin olduğu ve ayak tabanı bölgelerini aynı derecede etkileyen ortak parametreler bulunmadığı anlaşıldı. Fasyal çizgiler üzerinde bulunan kasların Temporomandibular disfonksiyon ile tipik ilişkisi saptanmadı. Bilateral tutulumu olanlarda unilateral tutulumu olanlara göre kaslarda hassasiyetin daha çok arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Postural changes in individuals with temporomandibular dysfunction are considered to be associated especially with head, cervical region, and shoulder posture. Postural changes in a muscle group may lead to lengthening or shortening of the agonist and antagonist muscles, which can result in tension in the muscular chain. Assessment of temporomandibular joint disorders together with posture and demonstrating their relationship with the plantar pressure distribution in detail has been studied inadequately. The aim of this study is to analyze the factor/s that may affect the plantar pressure distribution in individuals with temporomandibular joint disorders. Materials and Methods: Due to the Covid-19 pandemic, only 34 volunteers agreed to participate. The study included 22 participants aged between 18-60 years who agreed to participate in the study. Participants were assessed by an expert dentist using“temporomandibular joint dysfunction evaluation”and“TMD examination”forms. Following the physician's assessment,“Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders Questionnaire”,“Chronic Pain Grade Scale”,“Pittsburgh Sleep Quality Index”,“Beck's Depression Inventory”,“Fonseca Anamnestic Index”,“Sleep Hygiene Index”and“Fatigue Severity Scale”were administered to participants. Moreover, participants underwent muscle strength assessment with a dynamometer, trigger point evaluation for muscles determined on fascial chains with a“Pressure Pain Algometer”, Functional Reach Test, and gait and static balance assessment. Results: M. biceps femoris, M. Biceps Femoris, M. Adductor Magnus, M. Tibialis Posterior, M. Vastus Intermedius, M. Vastus Lateralis, M. Vastus Medialis and M. Rectus Femoris muscles of patients with bilateral involvement were more sensitive than those of the unilateral involvement group right and left feet in the static standing position and the range of motion of the neck and mandibular joint, M. Gluteus Maximus, M. Adductor Magnus, and M. Tibialis Anterior pressure-pain threshold measurements and some parameters of gait Conclusion: Our study analyzing the correlation between temporomandibular dysfunction and plantar pressure revealed many parameters that change the plantar pressure distribution of the foot but no common parameter/s that affect the plantar regions equally. There was no typical correlation between the muscles on the fascial lines and temporomandibular dysfunction. Those with bilateral involvement were found to have more increased muscle tenderness than those with unilateral involvement.