İnsülin kalemi ve pompası kullanan tip 1 diyabet hastası çocuklarda metabolik kontrol ve yaşam kalitesi
The metabolic control and quality of life levels of children with type 1 diabetes using insulin pen and insulin pumps
  1. Tez No: 680219
  2. Yazar: GAMZE NUR KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsülin Kalemi Ve Pompası Kullanan Tip 1 Diyabet Hastası Çocuklarda Metabolik Kontrol Ve Yaşam Kalitesi Amaç: Çalışma, diyabet tanısıyla insülin kalemi ve insülin pompası kullanan 8-12 yaş grubundaki çocuk hastaların metabolik kontrol ve yaşam kalitelerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışmanın evrenini Erzurum Şehir Hastanesi Endokrinoloji polikliniğinde sürekli takip edilen, en az 6 ay önce Tip 1 diyabet tanısı alan 8-12 yaş grubundaki çocuklar (S=80) oluşturmuştur. Çalışmaya katılan çocuklara Sosyodemografik Bilgi Formu, Metabolik Kontrol Formu ve Tip 1 Diyabetli Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 24.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada insülin kalemi kullanan çocukların hbA1c düzeylerinin insülin pompası kullanan çocuklara kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. İnsülin kalemi kullanan çocukların insülin pompasına kıyasla daha az oranda karbonhidrat sayımı yaptıkları belirlenmiştir. Çalışmada insülin kalemi kullanan çocukların yaşam kalitesi (PedsQL 3.0) toplam puan ortalaması 1433.75±354.076, insülin pompası kullanan çocukların toplam puan ortalaması 2075.00±316.278'dir.
Özet (Çeviri)
The Metabolic Control and Quality of Life Levels of Children with Type 1 Diabetes Using Insulin Pen and Insulin Pumps Aim: The aim of the study we conducted in this direction is to compare the metabolic control and quality of life of pediatric patients in the 8-12 age group who use insulin pen or insulin pump with the diagnosis of diabetes. Material and method: This research is a descriptive and relationship seeking study. The research sample consists of children in the 8-12 age group, 51.3% girls and 39.0% boys, who were continuously followed up in the Erzurum City Hospital Endocrinology Polyclinic and were diagnosed with T1DM at least 6 months ago. Sociodemographic Information Form, Metabolic Control Form and Quality of Life in Children with Type 1 Diabetes Scale were applied to the children participating in the study. Data were analyzed by using the SPSS 24.0 package program. Results: It was determined that the hbA1c levels of children using insulin pen were higher than children using insulin pumps. It has been determined that children using an insulin pen count carbohydrates at a lower rate compared to the insulin pump. In the study, the total mean score of quality of life (PedsQL 3.0) of the children using insulin pen was 1433.75±354.076, and the mean score of the children using insulin pump was 2075.00±316,278.