Endometrium kanserli olgularda serum ve idrarneopterin düzeylerinin prognozu belirlemedekirolü
  1. Tez No: 680244
  2. Yazar: ESRA İŞÇİ BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NURİ DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Endometrium kanseri kadın genital sisteminden kaynaklanan kanserler arasında ilk sıralarda görülmesi sebebiyle hastalığın tanısı, tedavisi ve tedavi sonrası takiplerinin aydınlatılabilmesi için birçok araştırmaya konu olmuştur. Biz de çalışmamızda bu nedenle son yıllarda malign hastalıklarda prognostik bir biyomarker olarak kullanılması gündemde olan neopterin adlı bir molekülün endometrium kanseri ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamız 18.07.2012 –18.04.2013 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Kliniğinde endometrium kanseri tanısı alan ve bu nedenle cerrahi yapılan 41 hasta ile her hangi bir hastalığı olmayan gönüllü 41 kişinin yaşı, sigara kullanım hikayesi, serum neopterin, idrar neopterin değerleri ve CA-125 değerleri prospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması Grup 1'de 52.8±12.7, Grup 2'de 57.9±9.6,'dır. İki grup arasında idrar neopterini bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark varken serum neopterini bakımından fark yoktur. Malignite grubunda idrar neopterin değeri belirgin olarak yüksek bulunmuştur. Hasta grubunda evreler arasında idrar neopterini bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Endometrium carcinoma is a mostly diagnosed carcinoma among gynecologic pathologies,many studies investigated the disease from diagnosis to postoperative treatment In this study we investigated the relation between endometrium carcinoma and neopterin which is a new prognostic biomarker in malignant diseases. 41 cases diagnosed and operated as endometrium carcinoma between 18.07.2012 –18.04.2013 and 41 volunteers which have not any known disease were participated in the study. Participants were investigated in terms of age, cigarette use, CA-125 rates, blood and urine neopterin values prospectively. Mean age of group 1 was 52.8±12.7, and for group 2 it was 57.9±9.6, There is a signifiacnt difference statistically between two groups for urine neopterin but not for serum neopterin. Neopterin values are marked high in malignant group. There were also significant differences between cancer stages for urine neopterin values statistically.