COVID-19 salgınında Twitter'da Çinlilere yönelik nefret söylemi: 'Çin Virüsü' örneği
Hate speech against Chinese on Twitter in COVID-19 pandemic: The case of 'Chinese Virus'
  1. Tez No: 680292
  2. Yazar: BATUHAN KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÜNAL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Doğası gereği aidiyet, onaylanma ve sevilme ihtiyaçları olan insan, bu ihtiyaçlarının temini için toplumsal bağlar geliştirmekte ve sosyal gruplara dâhil olmaktadır. Üyesi olunan grupların davranış ve iletişim kodları ise, yine insan doğasının bir parçası olan uyma ve itaat davranışlarını tetiklemektedir. İkili karşıtlıklar bağlamında gerçekleşen biz-onlar çatışmaları şiddet iklimini beslerken; bireyler de gruba aidiyet ve onaylanma güdüsü ile bu çatışma ve şiddetin bir parçası olmaktadırlar. Nefret söylemi ise, bu şiddet ve çatışmanın önemli çıktılarından olarak hem hoşgörüsüzlük ortamı yaratmakta, hem de nefret suçuna zemin hazırlamaktadır. Yeni medyayı yeni kılan özellikler, bir yandan onaylanma ve beğenilme güdümlü uyma ve otoriteye itaat davranışını pekiştirirken, diğer yandan da gruplararası çatışmada yeni ve dinamik bir alan yaratmasıyla nefret söyleminin yayılımını hızlandırmaktadır. Ayrıca, kriz dönemlerinde somut gerçeklere ulaşmadaki zorluk, çoğunluğa ve otoriteye uyumu arttırmaktadır. Bir kriz dönemi olan yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) salgınında, Çinli insanlara yönelik Twitter'da üretilen nefret söylemleri bu bağlamda incelenmiştir. Öncelikle“#Çinvirüsü”etiketiyle 17 Mart 2020 – 27 Mart 2020 tarihleri arasında paylaşılan 1545 tweete MAXQDA programıyla içerik çözümlemesi uygulanmış; ardından dört farklı nefret söylemi kategorisinden seçilen 4 farklı içerik, van Dijk'ın eleştirel söylem analizinin Bayraktutan vd. (2013) tarafından Twitter'a uyarlanan şablonu ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, kullanıcıların gündeme ve çoğunluğa uyma eğilimlerinin yanı sıra, otorite figürlerinin ve yüksek takipçili hesapların hedef göstermelerinin de nefret söylemi üretiminde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human being who, by nature, needs belonging, approval and love; develops communal ties and joins social groups in order to meet these needs. The behavioral and communication codes of the groups trigger conformity and obedience behaviors, which are also a part of human nature. While“us & ”them“ conflicts in the context of binary oppositions feed the climate of violence; individuals become a part of this conflict and violence with the motive of belonging to the group and being approved. Hate speech,on the other hand, as one of the important outcomes of this violence and conflict, creates atmosphere of intolerance and prepares the ground for hate crimes. The ”new“ features of the new media, while reinforcing the behavior of conformity and obedience to authority driven by approval and admiration, on the other hand, accelerate the spread of hate speech by creating a new and dynamic space in intergroup conflict. In addition, the difficulty in reaching concrete facts in times of crisis increases compliance with the majority and authority. In novel coronavirus (SARS-CoV-2) epidemic, which is a crisis period, the hate speech for Chinese people on Twitter was examined in this context. First of all, content analysis was applied by MAXQDA program to 1545 tweets that shared between March 17, 2020 – March 27, 2020 with ”#Çinvirüsü" hashtag; then four different contents selected from four different categories of hate speech were analyzed with the template of van Dijk's critical discourse analysis adapted to Twitter by Bayraktutan et al. (2013). As a result of the analysis, it was determined that besides the tendency of users to conformance to the agenda and the majority, scapegoating acts of authority figures and high-followed accounts are also effective in the production of hate speech.