İnternet televizyonlarında toplumsal cinsiyet temsilleri: Netflix'in ilk Türk dizisi 'Hakan: Muhafız' üzerine bir araştırma
Gender representatins on internet television's: A research on Netflix's first TV series 'The Protector'
- Tez No: 680293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERZURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toplumsal cinsiyet, toplumsal ilişkiler içinde inşa edilir ve cinsiyetlere yüklenen anlamları belirtir. Kitle iletişim araçları toplumsal cinsiyet kalıplarının üretilmesi, yaygınlaştırılması, sürdürülmesi ve meşrulaştırılmasında etkili olmaktadır. Geleneksel televizyonlarda yayınlanan dizilerde var olan toplumsal cinsiyet kalıpları sürdürülmektedir. Lgbti bireyler marjinalleştirilerek ötekileştirilmekte veya sembolik imhaya uğratılarak yok sayılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile geleneksel televizyon yayıncılığının yerini internet televizyonları almaya başlamıştır. Bu çalışmada internet televizyonlarında toplumsal cinsiyet temsillerinin nasıl inşa edildiği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla uluslararası bir internet televizyonu olan Netflix'te yayınlanan ilk Türk dizisi“Hakan: Muhafız”toplumsal cinsiyet temsilleri açısından eleştirel söylem çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizde dizide lgbti bireylere hiç yer verilmeyerek sembolik imhaya uğratıldıkları tespit edilmiştir. Öte yandan karakterlerin iletişimleri, kişilik özellikleri ve sergiledikleri davranışları dikkate alındığında geleneksel televizyon dizilerinde temsil edilen toplumsal cinsiyet kalıplarının dışına çıkıldığı tespit edilmiştir. Cinsiyetler arasında daha eşitlikçi ilişkilerin inşa edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender denotes social, cultural, and ideological distinctness besides biological dissimilarities. Media is effective on generating, popularizing, and legitimating gender stereotypes. Existing gender stereotypes are maintained in the TV series which are broadcasted on conventional television. Lgbti people are factionalized or ignored as demolishing symbolically. As technology developed, the online television broadcast has taken the place of conventional television. In this study, it is tried to demonstrate that how gender stereotype examples are constructed in the internet television broadcast. For this purpose,“The Protector”which is the first Turkish TV series carried on Netflix which is an international internet television platform, is analyzed in the scope of gender stereotypes with critical discourse analyze methodology. It is detected with the analyze that lgbti people are demolished symbolically. Nevertheless, as taken into account the players' communication and the attitudes, it is clarified in the study that it has gone beyond the ordinary gender stereotypes that are shown in conventional TV series. It is concluded that more equitable intersexual relationships are raised in the TV series.