Bayesian reinforcement learning with MCMC to maximize energy output in hardware-in-the-loop simulations of vertical axis wind turbine
Dikey eksenli rüzgar türbininin enerji çıktısını büyütmek icin MZMC ile Bayesci pekiştirmeli öğrenme
  1. Tez No: 680424
  2. Yazar: USAMAH YAASEEN OSMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dikey Eksenli Rüzgar türbinleri(VAWT), kentsel alanlarda küçük ölçekli kullanım için idealdir. üretilen enerji, rüzgar hızının rotor uç hızına oranı kontrol edilerek optimize edilir. Monte Carlo yöntemleriyle eğitilmiş bir sinir ağını kullanan önerilen kontrol yöntemi VAWT'den sonra modellenen bir Donanım-in-the-Loop kurulumunda çalıştırılır. Bir kez eğitildikten sonra, Önerilen yöntem, MPPT gibi yaygın olarak kullanılan diğer kontrol yöntemleriyle karşılaştırılır. ve SNC. Üretilen enerjinin daha fazla olması ile tatmin edici sonuçlar ürettiği bulunmuştur. MPPT'den her zaman. Bazen SNC'den daha iyi performans gösterir.
Özet (Çeviri)
Vertıcal Axıs Wınd turbınes(VAWT) are ıdeal for small-scale use in urban areas. The energy produced is optimized by controlling the wind speed to rotor tip speed ratio. The proposed control method which uses a neural network trained by Monte Carlo methods is run on a Hardware-in-the-Loop setup modelled after the VAWT. Once trained, the proposed method is compared to other commonly used control methods such as MPPT and SNC. It is found to produce satisfactory results with energy produced being more than MPPT all the time. It sometimes performs better than SNC.