Polikistik over sendromu yaşam kalitesi ölçeği'nin Türkçe versiyonunun kültürlerarası uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Cross-cultural adaptation, validity and reliability study of the Turkish version of the polycystic ovary syndrome quality of life scale
- Tez No: 680438
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma Polikistik Over Sendromu hastalarında Polikistik Over Sendromu Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlamasını yapmak, geçerlik ve güvenirliğini incelemek amacıyla, kesitsel tanımlayıcı nitelikte ve metodolojik olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya 01/04/2019 ve 31/12/2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran PKOS'lu 250 kadın dahil edilmiştir. Ölçeğin Türkçe-İngilizce çevirisi ve geri çevirisi yapılmıştır. 10 kişiden oluşan uzman görüşünün analizi Davis Tekniği'ne göre yapılmıştır. Araştırmacı tarafından uzman görüşleri dikkate alınarak bazı maddelerde iyileştirmeler yapıldıktan sonra ölçek PKOSYKÖ olarak son halini almıştır. Otuz hasta üzerinde pilot uygulama yapılmıştır, ardından ölçek belirlenen örnekleme (n=250) uygulanmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik verileri ve hastalığa özgü bilgileri Tanıtıcı Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Paralel form olarak Avrupa Sağlık Etki Ölçeği (EUROHIS) ve Nottingham Sağlık Profili (NHP) kullanılmıştır. PKOSYKÖ, EUROHIS ve NHP arasında orta derecede ilişki olduğu saptanmıştır. Ölçeğin değerlendirilmesinde; kapsam ve yapı geçerliği, madde toplam puan korelasyonu, Kaiser Meyer Olkin-Bartlett testleri, doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri, Cronbach alpha iç tutarlılık katsayısı kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0,98 bulunmuştur. Ölçek maddelerinin madde-toplam test korelasyon değerleri 0,435 ile 0,895 arasında değişmektedir. Faktör analizi sonucu başka faktörlerde de yük aldığı belirlenen 5 madde (6,16,17,18,27) ölçekten çıkarılmıştır. Ölçeğin Cronbach alfa değeri 0,939, alt boyutlara ait Cronbach alfa değerleri; ruhsal durum 0,868, PKOS'un etkileri 0,895, infertilite 0,933 ve hirşutizm 0,946 bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda 30 maddelik Polikistik Over Sendromu Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed in a cross-sectional descriptive and methodological manner in order to adapt the Polycystic Ovary Syndrome Quality of Life Scale to Turkish and to examine its validity and reliability in patients with Polycystic Ovary Syndrome. Two hundred-fifty women with PCOS who applied to Gynecology Polyclinic of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology between 01/04/2019 and 31/12/2019 were included in the study. Turkish-English translation and back translation of the Scale was made. Analysis of the expert opinion consisting of 10 people was made according to the Davis Technique. The scale was finalized as PCOSQOL after improvements were made in some items by the researcher in consideration of expert opinions. Thirty patients were piloted, then the scale was applied to the sampling (n=250). Socio-demographic data and disease-specific information of the participants were obtained using the Descriptive Information Form. European Health Impact Scale (EUROHIS) and Nottingham Health Profile (NHP) were used as a parallel form. It was found that there is a moderate relationship between PCOSQOL, EUROHIS and NHP. In the evaluation of the scale; content and construct validity, item total score correlation, Kaiser Meyer Olkin-Bartlett tests, confirmatory and explanatory factor analyzes, Cronbach alpha internal consistency coefficient were used. The content validity index of the scale was found to be 0.98. Item-total test correlation values of the scale items vary between 0.435 and 0.895. As a result of the factor analysis, 5 items (6,16,17,18,27), which were found to be loaded on other factors, were removed from the scale. The Cronbach alpha value of the scale is 0.939, the Cronbach alpha values of the sub-dimensions; mental state 0.868, effects of PCOS 0.895, infertility 0.933 and hirsutism 0.946. As a result of the analysis, it was determined that the Polycystic Ovary Syndrome Quality of Life Scale with 30 items is valid and reliable.