Yerel kalkınmada spor tesisleri (Hesarek Kayak Tesisi örneği)
Sports facilities in local development (Example of Hesarek Ski Resort)
  1. Tez No: 680445
  2. Yazar: AHMET OMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bingöl ili turizm anlamında önemli birçok bölgeye sahip bir şehir olmasına karşın, gelişmişlik konusunda henüz yeterli ilerleme sağlayamamıştır. Ancak Bingöl ilinin yerel kalkınmasında spor tesislerinin ve bu tesislerin faaliyetlerinin önemli bir rol oynayabileceği öngörülmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, Bingöl ilinde 2016 yılında hizmete açılan Hesarek Kayak Tesisinin Bingöl ilinin yerel kalkınma sürecine etkisini irdelemektir. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden Olgu Bilim (Fenomenoloji) yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubuna 4 kayak antrenörü, 4 kayak sporcusu, 2 üst düzey kamu yöneticisi, 3 kamu kuruluşu müdürü, 3 esnaf olmak üzere toplam 16 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 28 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler Nvivo 10 programına aktarılarak içerik analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerine ilişkin analiz sonuçlarında,“Hesarek Kayak Tesisi”ana teması altında“Yerel Kalkınma İlişkisi”ve“Tesis Boyutu”olmak üzere iki alt tema ortaya çıkmıştır. Alt temalar değerlendirildiğinde, Hesarek Kayak Tesisinin Bingöl iline sosyal, ekonomik, kültürel, eğitim ve sportif anlamda olumlu etkilerinin olduğuna dair bulgulara ulaşılmıştır. Buna karşın tesis boyutu alt temasının teknik özellikleri kategorisinde ise konaklama ve yeme içme hizmetlerinde eksikler olduğuna ilişkin bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, Bingöl ili Hesarek Kayak Tesisinin önemli bir potansiyele sahip olduğu, yerel kalkınma sürecini hızlandırıp ilin gelişmesine önemli katkılar yaptığı ve daha fazlasını da yapabileceği, dolayısıyla tesise ilişkin yatırımların artırılıp eksikliklerin giderilerek faaliyetlerin çeşitlendirilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Although Bingöl is a city with many important regions in terms of tourism, it has not made sufficient progress in terms of development yet. On the other hand, it is foreseen that the activities of sports facilities can play a significant role in the local development process of Bingöl province. In this context, the aim of the research is to examine the impact of Hesarek Ski Resort, which was opened in Bingöl province in 2016, on the local development process of Bingöl province. In the study, phenomenon science (phenomenology) approach, which is one of the qualitative research techniques, was adopted. A total of 16 participants, including 4 ski trainers, 4 ski athletes, 2 senior public managers, 3 public institution managers, and 3 artisans, were included in the study group of the research. In the study, a semi-structured interview form consisting of 28 questions prepared by the researcher was used as a data collection tool. Content analysis of the obtained data were carried out by transferring to Nvivo 10 program. In the analysis of the research data, two sub-themes emerged under the main theme“Hesarek Ski Resort”:“Local Development relationship”and“facility size”. As a result of analyzing these themes, it was found that Hesarek Ski Resort has a positive impact on Bingöl province in social, economic, cultural, educational and sporting terms. However, in the technical characteristics category of the facility size sub-theme, findings were obtained as to the deficiencies in accommodation, food and drink services. According to the results obtained, it can be said that the Hesarek Ski Resort in Bingöl province has a significant potential; it accelerates the local development process and makes important contributions to the development of the province and can do more; thus, investments in the resort should be increased and activities diversified by eliminating deficiencies.