Vestibüler migren hastalarında duyu işlevlerinin denge üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of sensory functions onbalance in patients with vestibular migraine
  1. Tez No: 680444
  2. Yazar: MELİKE SÜSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, vestibüler migren (VM) hastalarında duyu işlevlerinin denge üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya katılan 30 VM hastasında duyu ve denge işlevleri 26 sağlıklı gönüllü birey ile karşılaştırılarak incelendi. Hafif dokunma duyusu Semmes-Weinstein Monofilamentleri ile, vibrasyon duyusu 128 Hz diyapozon ile, iki nokta ayrım mesafesi McKinnon Dellon iki nokta diskriminatörü ile değerlendirildi. Denge objektif olarak Biodex Balance SD cihazı ile değerlendirildi. Ayrıca tüm katılımcılarda fonksiyonel denge ölçümü Aktiviteye Özgü Denge Güvenlik Ölçeği (AÖDGÖ), Dinamik Yürüme İndeksi (DYI), Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (BEE), Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT) ve 5 Tekrarlı Otur-Kalk Testi (5TOKT) ile yapıldı. VM hastalarında hafif dokunma duyusu sağ-sol 3.metatars başında ve sağ topukta, iki nokta ayrımı ise sağ-sol ayak medial ortasında ve sol ayak lateral ortasında sağlıklı kontrollere göre azalmış olup (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of sensorial functions on balance in patients with vestibular migraine (VM). Sensory and balance functions of 30 VM patients who participated in the study were compared with 26 healthy volunteers. Light touch sensation was evaluated with Semmes Weinstein Monofilaments and vibration sensation was evaluated with 128 Hz tuning fork, and two-point discrimination distance with McKinnon-Dellon two-point discriminator. Balance was objectively evaluated with the Biodex Balance SD device. Also, functional balance measurements in all participants were performed with Activity Specific Balance Confidence Scale (ABC), Dynamic Gait Index (DGI), Dizziness Handicap Inventory (DHI), Timed Up and Go Test (TUGT) and 5 Times Sit to Stand Test (5TST). The light touch sensation was decreased in the right-left 3rd metatarsal head and right heel, and the two-point discrimination was decreased in medial middle of the right-left foot and in the lateral middle of the left foot in VM patients compared to healthy controls (p 0.05).