Sosyal medyanın tekelleşmesi bağlamında kişisel bilginin mahremiyeti: Üniversite gençliği örneği
Privacy of knowledge in the context of the monopoly of social media: The example of university youth
- Tez No: 680552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnternet teknolojisinde ki durmaksızın gelişimle birlikte ortaya çıkan sosyal medya platformları, gündelik hayatlarda artık bireylerin vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Sosyal medyanın günlük yaşantının merkezine doğru ilerlemeye başladığı enformasyon çağında, özellikle mahremiyet ve bilgi konuları bu kavramlar ile birlikte açıklanmaya başlamaktadır. Bilginin yayılması ve doğruluğu gibi konuların tartışıldığı bu çağ içinde yeni tartışma konusu ise mahrem bilginin yayılması ve mahrem bilginin ne olduğu konusudur. Sosyal medya platformlarının her geçen gün çeşitlenmesi ise kullanıcıların farklı platformlara, kendi kişisel hayatlarından farklı bilgiler vermesine neden olmaktadır. Bu bilgi aktarımı ile birlikte bireylerin mahrem ve mahrem olmayan bilgi algısında farklılıklar oluşmaktadır. Bu çalışmada temelde yeni medya platformlarının kişisel bilginin tanımına etkileri bağlamında üniversite okuyan bireylerin bu sosyal medyalarda ki mahremiyet algıları ve kişisel bilgiden kastettikleri bilgilerin neler olduğuna odaklanılmaktadır. Bu noktadan yola çıkarak araştırmayı analitik kılan ve literatüre katkı sağlaması düşünülen araştırma sorusu; sosyal medya kullanan üniversite öğrencisi bireylerin sosyal medyanın tekelleşme süreci ile mahremiyet algılarının ne denli ve ne açıdan değiştiğidir. Yeni bir medya olarak görülen sosyal medyanın gelişimi ve popüler bir hal almasıyla özellikle gençlerin bu platformlarda birçok şeyi paylaştıkları görülmektedir. Yapılan bu paylaşımlar temelde kişisel bilgi olarak görülmemenin yanı sıra mahrem olarak da tanımlanmamaktadır. Bunun temel sebebi ise paylaşım yapmanın bu platformlarda sosyalleşmek için önemli bir husus olduğu algısıdır. Bu yüzden sosyal medya platformlarını yöneten şirketlerin, bu platformların kullanımı için istedikleri kişisel bilgilerden platformun içindeki paylaşılan bilgilere kadar tüm kişisel bilgilerin sosyal medya ortaya çıkmadan önce fikir birliği olan kişisel bilgi algısından çıktığı gözlemlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın tamamını üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 22 katılımcı ile mülakat tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms, which have emerged with the unceasing development of internet technology, are now becoming an indispensable part of individuals in daily lives. In the information age, where social media has started to move towards the center of daily life, especially privacy and information issues are beginning to be explained together with these concepts. In this age where issues such as the dissemination and accuracy of information are discussed, the new topic of discussion is the dissemination of private information and what private information is. The diversification of social media platforms day by day causes users to give different information to different platforms from their personal lives. With this transfer of information, differences occur in individuals' perception of private and non-private information. In this study, it is mainly focused on the perceptions of privacy of university students in these social media and what information they mean by personal information in the context of the effects of new media platforms on the definition of personal information. From this point of view, the research question that makes the research analytical and is thought to contribute to the literature; The aim of this study is to determine how and to what extent the privacy perceptions of university students who use social media have changed with the monopolization process of social media. With the development and popularity of social media, which is seen as a new media, it is seen that especially young people share many things on these platforms. These shares are not considered as personal information and are not defined as confidential. The main reason for this is the perception that sharing is an important issue for socializing on these platforms. Therefore, it has been observed that all personal information, from the personal information requested by the companies that manage social media platforms for the use of these platforms to the information shared within the platform, emerged from the consensus perception of personal information before the emergence of social media. Qualitative research method was used in the research. The interview technique was applied with 22 participants, who were all university students in the study.