Suriye krizinde uluslararası güç mücadelesi: Vekalet savaşları
International power struggle in Syria crisis: Proxy wars
- Tez No: 680724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TANGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı, Orta Doğu'da Arap Baharı olarak adlandırılan toplumsal hareketlerin bir iç savaşa sürüklediği Suriye'de var olan uluslararası çıkar çatışmalarını, günümüzde devletler arasındaki güç mücadelesinin değişen boyutu olan vekâlet savaşları bağlamında ele almaktır. Bu çalışma,“devletlerin dış politikada kullandığı sert gücün, çeşitli gerekçelerle sınırlandırılması nedeniyle, çıkarlarına ulaşmada elini rahatlatan ve günümüzde etkinliği giderek artan devlet dışı aktörlere daha bağımlı hâle geldiği”savından hareket etmektedir. Bu sav doğrultusunda savaşlardaki değişim meselesi ve yeni bir dış politika aracı olarak“vekâlet savaşı”kavramının Suriye krizindeki yansımalarına değinilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde uluslararası ilişkilerde vekâlet savaşı kavramı analiz edilmiş, ikinci bölümde ise uluslararası güçlerin Suriye krizi özelindeki çıkar çatışmaları, vekâlet savaşları bağlamında örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyzing in the context of proxy wars that changing shape of the power struggles between involved states in Syria which was dragged a civil war by the social movements called Arap Spring in the Middle East. This study is based on the assumption that the hard power used by the states in foreign policy is confined by various reasons, therefore, states have turned out to be more dependent to non-state actors who facilitating to reach their interest and becoming more active nowadays. In line with this argument, it was mentioned the issue of change in the battles and as a new foreign policy instrument that the concept of proxy war in the Syrian crisis. In this contex it has been analyzed the concept of proxy war in international relations in the first chapter of study, and in the second part, conflicts of interest of the international forces in the Syrian crisis are illustrated in the context of proxy wars.