ABD'nin Barack Obama dönemi Suriye politikası
Syrian policy of the USA's Barack Obama period
- Tez No: 705170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT GÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
George W. Bush döneminden sonra ABD başkanlığına seçilen Barack Obama halefinden kalan birçok sorunu miras almıştır. Bush ve yönetiminin özellikle 11 Eylül olaylarından sonra uyguladığı önleyici savaş doktrini ile Afganistan ve Irak'a yönelik askeri müdahaleleri ABD dış politikası açısından bir dönüm noktası olmuştur. Bu iki ülkeye yönelik askeri müdahaleler ABD'nin hem ekonomik anlamda yıpranmasına hem de uluslararası arenada prestijinin sarsılmasına neden olmuştur. Ayrıca ABD ekonomisi Afganistan ve Irak'a yönelik askeri müdahaleler ve daha sonra ortaya çıkan 2008 Finansal Krizi sonucu ciddi yaralar almıştır. George W. Bush döneminin yarattığı bu kriz döneminde değişim ve umut vaatleri ile ABD başkanlığına gelen Obama yönetiminin önceliğini iç politika sorunları oluşturmuştur. Obama yönetimi hem iç politikada bozulan ekonomi ve artan işsizlik ile mücadele etmiş hem de dış politikada bozulan ABD imajını onarmayı amaçlamıştır. Ancak iç politikadaki ciddi ekonomik yıpranma ve işsizlik sorunu nedeniyle Obama yönetimi dış politika stratejisini iç politik durumun etkisiyle şekillendirmek zorunda kalmıştır. Obama yönetiminin uluslararası alanda en ciddi sınavı ise Ortadoğu'da Arap Baharı adı verilen halk ayaklanmaları ve bu ayaklanmaların en kanlı çatışmalara sahne olduğu Suriye iç savaşı olmuştur. Obama yönetimi Suriye iç savaşına yönelik dış politikasını yeniden mevzilenme ve geriden yönetme anlayışı çerçevesinde oluşturmuştur. Bu stratejiler ile krize yönelik doğrudan bir müdahaleyi arka plana atmak isteyen Obama yönetimi uluslararası örgütleri, ulus-altı yapıları ve bölgedeki müttefiklerini kullanarak güç paylaşımında bulunmayı amaçlamıştır. Böylece çok taraflılık anlayışıyla hareket eden Obama ve yönetimi hem ABD'yi doğrudan bir savaşın içine sokmamış hem de krizin yarattığı maliyetleri en aza indirmiştir. Bu stratejilerin izlenmesi ile iç politikada yıpranan ekonomik durumun ve artan işsizliğin oluşturduğu istikrarsız durumu düzeltmek amaçlanmıştır. Bu tez, Obama'nın Suriye iç krizine yönelik geliştirdiği yeniden mevzilenme ve geriden yönetme stratejilerini incelemiştir. Bu inceleme sürecinde dış politika analizinde öne çıkan uluslararası ilişkiler teorilerinden biri olan neoklasik realizm teorisi kullanılmıştır. Tezde ABD'nin Suriye iç savaşına yönelik dış politikasının oluşum sürecinde Obama'nın algılarının, ABD'nin mevcut iç yapısının ve ABD halkının tutumunun etkili olduğu ileri sürülmüştür. Ayrıca Obama'nın krize yönelik dış politikasının bir kriz politikası olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Barack Obama, who was elected as a President of the USA after the George W. Bush term, inherited many problems left by his successor. The preventive war doctrine implemented by Bush and his administration especially after the September 11 events and military interventions against Afghanistan and Iraq have been a turning point in terms of US foreign policy. Military interventions against these two countries caused the USA to wear down both economically and to shake its prestige in the international arena. In addition, the US economy suffered serious injuries as a result of military interventions in Afghanistan and Iraq and the financial crisis of 2008 that followed. In this crisis period that created by the George W. Bush, , the priority of the Obama administration was the domestic policy problems. The Obama administration both struggled with the deteriorating economy and increasing unemployment in domestic policy and aimed to restore the deteriorated US image in foreign policy. However, due to the serious economic depreciation and unemployment problem in the domestic policy, the Obama administration had to shape its foreign policy strategy under the influence of the domestic political situation. The most serious test of the Obama administration in the international arena was the popular uprisings in the Middle East, called the Arab Spring, and the Syrian civil war, where these uprisings were the scene of the bloodiest conflicts. The Obama administration has formed its foreign policy for the Syrian civil war within the framework of relocating and managing from behind. Obama administration, which wants to put a direct response to the crisis in the background with these strategies, aimed to share power by using international organizations, sub-national structures and their allies in the region. Thus, Obama and his administration, acting with the understanding of multilateralism, both did not directly put the US into a war and minimized the costs caused by the crisis. By following these strategies, it is aimed to correct the unstable situation caused by the worn out economic situation and increasing unemployment in domestic policy. This thesis examines Obama's relocation and re-management strategies for the Syrian internal crisis. Neoclassical realism theory, which is one of the prominent international relations theories in foreign policy analysis, was used in this examination process. In the thesis, it was argued that Obama's perceptions, the current internal structure of the USA and the attitude of the US people were effective in the formation of the US foreign policy towards the Syrian civil war. It has also been stated that Obama's foreign policy towards the crisis is a crisis policy.