Sosyal medya ile birlikte değişen mahremiyet algısı: Dijital yerliler ve dijital göçmenlere yönelik bir analiz
Changing perception of privacy with social media: An analysis that related to digital immigranst and digital natives
  1. Tez No: 680737
  2. Yazar: BÜŞRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYE AYDAN BİLGİLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sosyal medya uygulamalarının yaygın kullanımını birçok toplumsal değerlerin değişime uğramasında etkili olmuştur. Bu araştırmada; 1980 yılı sonrası doğan dijital yerliler ile 1980 yılı öncesinde doğan dijital göçmenlerin sosyal medyanın etkisiyle değişen mahremiyet algıları incelenmiştir. Çalışma, karma araştırma yöntemine göre tasarlanmıştır. Karma araştırma yöntemi, nicel ve nitel geleneği birbirine bağlayarak elde edilen verilerin daha kapsamlı incelenmesine olanak sağlamaktadır. Araştırmanın deseni ise, açıklayıcı desen olarak seçilmiştir. Araştırmanın nicel örnekleme yöntemi; olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden kolay örnekleme olarak belirlenmiş ve nicel süreçte 619 kişiye ulaşılmıştır. Nicel araştırma sürecinde elde edilen bulgular AMOS ve SPPS programları aracılığıyla istatistiksel açıdan çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Dijital yerli ve dijital göçmenlerin sosyal medya kullanım amacı ve mahremiyet algıları arasındaki farklılıkları ölçümlemek için bağımsız t testi yapılmıştır. Bulgular ışığında, dijital yerli ve dijital göçmenlerin sosyal medya kullanım amaçları ve mahremiyet algıları arasında farklılıklara ulaşılmıştır. Mahremiyet algısı ve yaş arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ise basit korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda, mahremiyet ve yaş arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Nicel analizlerde ulaşılan bulguları derinlemesine incelemek için araştırmanın ikinci aşaması olan nitel süreç tasarlanmıştır. Araştırmanın nitel örnekleme yöntemi amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme olarak seçilmiştir. Araştırmanın nicel bölümüne katılan 6 dijital yerli, 6 dijital göçmen toplam 12 kişi ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin analiz edilmesi sürecinde içerik analizi ve betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Nitel veri analizleri, tema ve alt temalara ayrılarak ayrıntılı olarak sunulmuştur. Nitel verilerde elde edilen bulgular doğrultusunda, dijital yerli ve dijital göçmenlerin sosyal medya kullanım amaçları, paylaştıkları kişisel enformasyonları, mahremiyet algılarında farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda nicel bulgular desteklenmiş, ayrıntılı olarak incelenmiş ve katılımcıların ifadelerine yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The widespread use of social media applications has been influential in changing many social values. In this research, the changing privacy perceptions under the influence of social media of digital natives born after 1980 and digital immigrants born before 1980 were analyzed. The study was designed according to the mixed research method. The mixed research method enables a more comprehensive analysis of the obtained data by connecting the quantitative and qualitative tradition. The research pattern, on the other hand, was chosen as an explanatory pattern. Quantitative sampling method of the study was determined as easy sampling which is one of the non-probability sampling methods and 619 people were reached in the quantitative process. The results obtained in the quantitative research process were subjected to various statistical analyses through the AMOS and SPPS software. Independent t test was conducted to measure the differences between digital natives' and digital immigrants' purposes of social media use and privacy perceptions. In the light of the findings, differences have been reached between digital natives' and digital immigrants' purposes of social media use and privacy perception. Simple correlation analysis was performed to determine the relationship between privacy perception and age. As a result of the correlation analysis, it has been found that there was a significant relationship between privacy and age. The qualitative process, which is the second stage of the research, was designed to examine the findings of quantitative analysis in depth. Qualitative sampling method of the research was selected as criterion sampling which is one of the purposive sampling methods. In-depth interviews were conducted with 6 digital natives and 6 digital immigrants, a total of 12 people who participated in the quantitative part of the study. Content analysis and descriptive analysis method were used in the process of analyzing qualitative data. Qualitative data analyses were divided into themes and sub-themes and presented in detail. According to the results obtained in qualitative data, it has been concluded that digital natives and digital immigrants have differences in their social media use purposes, personal information they share, and perceptions of privacy. In accordance with these findings, quantitative findings were supported, examined in detail and the statements of participants were included.