Lisans düzeyi UD eğitimi veren kurumlarda UD repertuvarlarının karşılaştırılması
Comparison of OUD repertories in undergraduate level OUD institutions
  1. Tez No: 680736
  2. Yazar: BERİL ŞANS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada lisans düzeyi ud eğitimi veren kurumlarda ud repertuarlarının karşılaştırılması, kurumların ders içeriklerinin benzerlik ve farklılıklarının saptanması amaçlandı. Yapılan bu çalışma, amaç ve yöntem bakımından tarama modelini esas alan bir araştırmadır. Çalışılan konu ile ilgili olarak, Ege Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarlarında kaynak taranmasıyla ön bilgilere ulaşılmıĢ, veri toplama aracı olarak örneklemde yer alan ders içeriklerine internet siteleri üzerinden ulaşılmıştır. Bu üniversitelerin konservatuvarlarında verilmekte olan ud eğitimi ile ilgili mevcut derslerin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışma ile bu üniversitelerdeki ud derslerinin yöntem usul ve metot olarak karşılaştırılmaları yapılarak konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the oud repertoires of the institutions providing undergraduate oud education and to determine the similarities and differences in the course contents of the institutions. This study is a research based on the scanning model in terms of purpose and method. Regarding the subject studied, preliminary information was obtained by searching the sources in Ege University, Istanbul Technical University, Ondokuz Mayıs University, Afyon Kocatepe University State Conservatory, and the course contents in the sample were accessed through the websites as a data collection tool. A comparison was made of the existing courses related to oud education given in the conservatories of these universities. In this study, the oud courses in these universities were compared in terms of method and method and suggestions were made on the subject.