COVID-19 pandemisi sırasına uygulanan 12 haftalık ev tabanlı egzersiz programının obeziteli bireylerde depresyon ve vücut imajı üzerine etkisi
The effects of 12-week home-based exercises program applied during COVID-19 pandemic on depression and body image
- Tez No: 680749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Koronavirüs salgınının (Covid-19), başta obezite dahil olmak üzere insan sağlığını fiziksel ve psikolojik olarak nasıl etkilediği bilinmemektedir. Koronavirüs salgınının kritik döneminde, dünya çapında yetkililer tarafından genel popülasyonda fiziksel aktivite seviyelerinin düşmesine neden olan azalmış sosyal aktiviteler, kapalı parklar, spor salonları ve dışarı çıkma kısıtlamaları gibi çeşitli güvenlik önlemleri alındı. Bu çalışmanın amacı; koronavirüs salgını ile ortaya çıkan hareketsizlik ve kilo probleminin artışıyla birlikte obezite tanısı almış bireylerde, ev egzersizlerinin beden algısı ve depresyon düzeyleri üzerine etkisini belirlemek için yapılmıştır. VKİ 30 ve üstü olan 40 kadın katılımcı ile çalışma gerçekleştirildi. Bireylerin yaş ortalamaları 40,07 ± 10,30 (21-68 aralığında), boy ortalamarı ise 162,15 ± 6,49 (150,00-177,00 aralığında) olup VKİ ortamaları 36 dır. Katılımcılar 20 kişi egzersiz yapan grup diğer 20 kişi de kontrol grubu olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Çalışma grubu on iki hafta boyunca haftada üç gün yaklaşık bir saat olmak üzere zoom programı üzerinden bir spor eğitmeni ile birlikte ev egzersizlerine katıldılar. Kontrol grubuna ise herhangi bir egzersiz programı uygulanmadı. Ev egzersizlerinde materyal olarak yastık, sandalye ve su şişesi kullanıldı. Egzersizin zorluk derecesini belirlemek için Borg'un algılanan efor testi anketi uygulandı. Katılımcılara egzersizin başında ve sonunda Beck Depresyon Ölçeği ve Beden Algısı ölçekleri uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS 23 paket program ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde egzersiz ve kontrol grubunun ön test ve son test arasındaki farklılıkların incelenmesi için 95% güven aralığında bağımsız gruplarda t testi ve ön testler sırasında gruplar arasındaki farkı belirlemede bağımlı gruplarda t testi analizleri kullanılmıştır. Elde ettiğimiz bulgular doğrultusunda; deney grubunda yer alan kadınların ön test depresyon (21,55±13,98) ve beden algısı (113,65±40,51) puanları ile son test depresyon (2,65±3.57) ve beden algısı (175,05±23,57) puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilmişken (p0.05). Sonuç olarak, Covid-19 pandemi döneminde zoom programı üzerinden spor eğitmeni eşliğinde yapılan ev egzersizleri, obeziteli bireylerde depresyon ve beden algısı üzerine olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of the coronavirus pandemic is unknown on human health; physically and psychologically, including obesity. During the critical period of the pandemic, various security measures were taken (worldwide) such as reducing social activities, limiting the usage of indoor parks, gyms and putting people on house arrests in order to reduce the spread. The aim of this study was to examine the relationship between body image and depression through exercise in individuals diagnosed with obesity and with the increase in weight problems that occurred due to the inactivity brought by the pandemic. The study was conducted with 40 female participants with a BMI of 30 and above. Participants were randomly divided into two groups, 20 people being the exercising group and the other 20 being the control group. The study group participated in home exercises with a personal trainer over the zoom program for about one hour three days a week during twelve weeks. No exercise program was applied to the control group. Pillows, chairs and water bottles were used as materials for home exercises. Borg's perceived effort test questionnaire was applied to determine the difficulty level of the exercise. Beck Depression Inventory and Body Image scales were administered to the participants at the beginning and end of the exercise. SPSS 23 package program was used for statistical analysis. When analyzing the data, the t-test in independent groups in 95% confidence interval to examine the differences between the pre-test and post-test of the exercise and control groups, and t-test analysis in the dependent groups to determine the difference between the groups during the pre-tests. In line with the findings we obtained, while a significant difference was found in the pre-test depression (21,55±13,98) and body image (113,65±40,51) scores of the exercise and post-test depression (2,65±3,57) and body image (175,05±23,57) (p0.05). As a result, it can be said that home exercises accompanied by a sports instructor over the zoom program positively affect depression and body image in obese individuals.