Acil tıp kliniğinde kafa travması dışı sebeplerle tedavi gören erişkin hastalarda, dehidratasyonun klinik ve laboratuvar bulgularının ultrasonografik ölçümlerle korelasyonu
Correlation of clinical and laboratory findings of dehydration with ultrasonographic measurements in adult patients treated in emergency medicine clinic for reasons other than head trauma
  1. Tez No: 680748
  2. Yazar: YUSUF YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SADIK GİRİŞGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, dehidratasyon nedeni ile takip edilen hastaların değerlendirilmesi ve tedavilerinin düzenlemesi sırasında non-invaziv bir yöntem olarak öne çıkan bazı yatakbaşı ultrasonografik ölçümlerin (vena cava inferiorun kollapsibilite indeksi, maksimum ve minimum çap ölçümleri, optik sinir kılıf çapı ölçümleri, göz küresi transvers ve anteroposterior çap ölçümleri), klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte değerlendirilmesi, etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya acil servisimize başvuran 18 yaş ve üzeri, dışlama kriterlerini bulundurmayan ve çalışmaya katılmaya onam vermiş 300 hasta dahil edildi. Hastalar belirli klinik dehidratasyon bulgularından en az birini taşıyan ve bu klinik dehidratasyon bulgularından herhangi birisinin mevcut olmadığı 150'şer kişilik iki grupta değerlendirildi. Tek bir çalışmacı tarafından değerlendirilen hastaların başvuru vital bulguları, klinik dehidratasyon bulguları, tedavi sürecindeki laboratuvar bulguları ve yatakbaşı ultrasonografik ölçüm değerleri kaydedildi. Klinik dehidratasyon bulguları yeni gelişen bilinç değişikliği, oral mukoza kuruluğu, cilt turgoru azalması, vena cava inferiorun kollapsibilite indeksinin %50 ve üzeri olması olarak tanımlandı. Dehidratasyonun laboratuvar bulguları plazma ozmolaritesinin 295 mOsm ve üzeri olması, BUN/Kreatinin oranının 20 ve üzeri olması, düzeltilmiş serum sodyum değerinin 145 mEq/L ve üzeri olması olarak tanımlandı. Veriler SPSS 20.0 programına girildikten sonra verilerin normallik analizi yapıldı. Kategorik değişkenler n (%), normal dağılıma uyan numerik değikenler ortalama±SD ve normal dağılıma uymayan numerik değişkenler medyan olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In this study, it was aimed to evaluate and investigate the effectiveness of some bedside ultrasonographic measurements (vena cava inferior collapsibility index, maximum and minimum diameter measurements, optic nerve sheath diameter measurements, eyeball transverse and anteroposterior measurements), which stand out as a non-invasive method in the evaluation of patients followed for dehydration and in the regulation of their treatment, together with clinical and laboratory findings. Method: The study included 300 patients aged 18 years and older, who were treated in the emergency department, did not meet the exclusion criteria and volunteered to participate in the study. The patients were evaluated in two groups of 150, each with at least one of the clinical signs of dehydration and without any of these clinical signs of dehydration. Patients were evaluated by a single investigator. Admission vital signs, clinical signs of dehydration, laboratory findings during treatment, and bedside ultrasonographic measurement values were recorded. Clinical signs of dehydration; It was defined as newly developed consciousness change, dryness of the oral mucosa, decreased skin turgor, and a collapsibility index of the inferior vena cava of 50% or more. Laboratory findings of dehydration; It was defined as a plasma osmolarity of 295 mOsm and above, a BUN/creatinine ratio of 20 and above, and a serum corrected sodium value of 145 mEq/L and above. After the data were entered into the SPSS 20.0 program, the data were analyzed for normality. Categorical variables were expressed as n (%), numerical variables conforming to normal distribution were expressed as mean±SD, and numerical variables not conforming to normal distribution were expressed as median.