Aydın'da endüstriyel tesislerin yoğun bulunduğu ve bulunmadığı yerleşim yerlerinde hava kalitesinin ölçülmesi ve sağlık üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Measurement of air quality in settlements with and without industrial facilities in Aydın and evaluation of its effects on health
- Tez No: 680807
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİDEM EVCİ KİRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Aydın'ın son yıllarda sanayileşme sürecine girmiş olması ve jeotermal enerji bakımından da Türkiye ve dünyada önemli bir potansiyele sahip olması nedeni ile Aydın'da hava kalitesinin ölçülmesi ve sağlık üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipte olan araştırma, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan Aydın ilinde biri kontrol bölgesi olmak üzere dört mahallede (İmamköy, Yılmazköy, Umurlu, Meşrutiyet) gerçekleştirilmiştir. Araştırmada hava kalitesinin değerlendirilebilmesi için AERMOD dağılım modeli ve pasif örnekleme metodu; insan sağlığının değerlendirilebilmesi için on bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada hava kalitesi değerleri Yılmazköy mahallesinde NO2= 12,1 µg/m³, SO2=
Özet (Çeviri)
Objective: Due to Aydin city has entered the process of industrialization in recent years and having a significant potential in terms of geothermal energy in Turkey and World, it is aimed to evaluate the effects of air quality and health. Methods: Research with cross-sectional type has been carried out in four neighborhoods in Aydin (İmamköy, Yılmazköy, Umurlu, Meşrutiyet). AERMOD Distribution Model and Passive Sampling Method for the evaluation of air quality in the study; A questionnaire consisting of ten chapters were used to assess human health. Results: In the study, air quality values were found as NO2= 12,1 µg/m³, SO2=