Menopozal dönemdeki kadınların yakınmaları, kişilik özellikleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between the comparison, personel features and life quality of women in the menoposal period
  1. Tez No: 680806
  2. Yazar: İLKNUR TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE DİŞSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Menopozal dönem kadın yaşamının önemli bir bölümünü kapsar. Kadınların menopozal döneme kadar şekillenmiş kişilik özellikleri, menopoza özgü yakınmaları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi anlamak, kadının bu dönemi uyum içinde geçirebilmesi sebebiyle oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı, menopozal dönemdeki kadınların yakınmaları, kişilik özellikleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Menopoz Polikliniği'ne Nisan 2019-Temmuz 2019 tarihleri arasında başvuran 45-55 yaş arasındaki kadınlar oluşturdu. Çalışmanın örneklemi; evreni belli olan örnekleme yöntemi ile hesaplanmış, 132 kadın çalışmaya dâhil edilmiştir. Verilerin elde edilmesinde literatür doğrultusunda hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu, Cervantes Kişilik Ölçeği, Menopozal Yakınma ve Yaşam Kalitesi Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların ortalama menopoz yaşının 45,70±5,28 (min:29-max:55) ve menopoz süresinin 6,49±5,21 (min:1-max:28) yıl olduğu ve yarıdan fazlasının menopozal yakınmaları nedeniyle hastaneye başvurdukları (%72,4) ve çok az bir kısmının (%11,2) menopozal dönem yakınmalarına yönelik tamamlayıcı bir yöntem kullandığı belirlenmiştir. Menopoz yaşı 45 yaş ve altında olan kadınların somatik yakınmalarının daha fazla olduğu, menopoz süresi 6 yıl ve altında olanların daha içe dönük ve tutarsız kişilik özelliği gösterdikleri, 6 yıl üzerinde menopozal dönemde olan kadınların ürogenital yakınmaları daha fazla yaşadıkları bulunmuştur. Çalışmada kadınların menopozal yakınmalarının daha düşük, yaşam kalitelerinin ise orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Menopozal dönemde psikolojik yakınmaları artanların daha nörotik kişilik özelliği gösterdikleri belirlenmiştir. Sonuç: Bu araştırmada, menopozal dönemdeki kadınların menopozal yakınma ve yaşam kalitesi durumlarının kişilik özellikleri ve demografik özelliklere göre farklılık gösterebildiği ortaya çıkmıştır. Yaşam kalitesinin kişilik puanları arttıkça yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The menopausal period covers an important part of women's life. Understanding the relationship between women's personality traits, menopausal complaints and quality of life that have been shaped until the menopausal period is very important because the woman can spend this period in harmony. The aim of this study is to determine the relationship between the complaints, personality traits and quality of life of women in the menopausal period. Materials and Methods: The research is a cross-sectional and descriptive-relationship seeking study. The universe of the study consisted of women aged 45-55 who applied to Zeynep Kamil Women and Child Diseases Training and Research Hospital Menopause Outpatient Clinic between April 2019 and July 2019. The sample of the study; the population was calculated using the sampling method, 132 women were included in the study. In obtaining the data, the Introductory Information Form, Cervantes Personality Scale, Menopausal Complaint and Quality of Life Scale prepared in line with the literature were applied by face to face interview method. Results: The average age of menopause was 45.70 ± 5.28 (min: 29-max: 55) and the duration of menopause was 6.49 ± 5.21 (min: 1-max: 28) years and more than half of the women participating in the study had menopausal complaints. It was determined that they applied to the hospital because of their complaints (72.4%) and only a very few (11.2%) of them used a complementary method for their menopausal period symptoms. It was found that women whose menopause age was 45 years and younger had more somatic complaints, those with menopause duration of 6 years or less showed more introverted and inconsistent personality characteristics, and women who were in the menopausal period for more than 6 years had more urogenital complaints. In the study, it was found that menopausal complaints of women were lower and their quality of life was moderate. It was determined that those whose psychological complaints increased in the menopausal period showed more neurotic personality traits. Conclusions: In this study, it was revealed that menopausal symptoms and quality of life conditions of menopausal women may differ according to their personality traits and demographic characteristics. It was concluded that the quality of life increases with increasing personality scores.