COVID-19 pandemisi döneminde 18 yaş üstü bireylerin erişkin aşılamaları hakkında bilgi ve tutumları ile aşılanma oranlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 680818
- Danışmanlar: PROF. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Covid-19 pandemisi döneminde 18 yaş üstü bireylerin erişkin aşılamaları hakkında bilgi ve tutumları ile aşılanma oranlarının sosyo-demografik özellikler ve tüm erişkin aşıları ile ilgili değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve analitik olarak tasarlanan bu çalışmada; 1 Ekim 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında İstanbul ili Güngören ilçesinde bir Aile Sağlığı Merkezine herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üstü 334 gönüllüye, 56 soruluk yapılandırılmış anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 17.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Kategorik değişkenler Pearson Ki Kare Testi ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya %62,87'si (n=210) kadın olmak üzere 334 kişi alınmıştır. Katılımcıların Covid-19 hastalığı geçirme oranı %10,78 (n=36), çevresinde Covid-19 tanılı hasta olma oranı %52,10'dur (n=174). Genel erişkin bağışıklaması hakkında bilgi edinme oranı %47,13'tür (n=156).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; it was aimed to examine the knowledge and attitudes of individuals over the age of 18 about adult vaccination and vaccination rates in terms of socio-demographic characteristics and variables related to all adult vaccines in the Covid-19 pandemic period, Method: In this study which is designed as descriptive, cross-sectional and analytical; a structured questionnaire with 56 questions was administered by face-to-face interview method to 334 volunteers over the age of 18 who applied to a Family Health Center in Güngören district of Istanbul between October 1st, 2020 – December 31st, 2020 for any reason. The statistical analyzes were carried out with the help of SPSS version 17.0 program. The categorical variables were compared with Pearson Ki Kare Test. Results: The study included 334 people, 62.87% (n = 210) of whom were women. The rate of participants suffering from Covid-19 disease was 10,78% (n=36) and the rate of patients diagnosed with Covid-19 in their surrounding area was 52,10% (n=174). The rate of obtaining information about general adult immunization is 47,13% (n=156).