Taze ve dondurulmuş embriyo transferlerinde preimplantasyon genetik tanıya (PGT) bağlı gebelik oranlarının karşılaştırılması
- Tez No: 680819
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
YÜT son 40 yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar döngülerin çoğu ET ile yapılmaktaydı. Ancak FET sayesinde elde edilen gebelik oranları, kriyoprezervasyon yöntemindeki gelişmeler, bazı araştırmacıları tümünü dondurma stratejisine yönlendirmiştir. Yıllar içerisinde gelişen vitrifikasyon işlemi son yıllarda birçok laboratuvarda tercih edilen bir metottur. PGT-A, son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntemin gelişmesiyle beraber canlı doğum oranları artmakta ve iyi kalitede embriyo seçimi tercih edilebilmektedir. Yıllar içerisinde farklı biyopsi yöntemleri geliştirilmiştir, ancak son zamanlarda blastokist biyopsisi, aralarında en fazla tercih edilen yöntemdir. Bu çalışma Ocak 2016 – Aralık 2018 tarihleri arasında OTA & Jinemed Hastanesinde tedaviye başlayan, ICSI ve ET işlemleri uygulanan hastaları kapsamaktadır. 29 – 34 yaş aralığında olan 392 çift analiz edilmiştir. Analizi yapılan bu çiftlerin 56 tanesine PGT-A yapılan FET, 72 tanesine ET ve 254 tanesine ise FET uygulanmıştır. Yapılan bu retrospektif çalışmada, normo - yanıt veren kadınlarda taze blastosist transferlerinin sonucuyla, PGT-A yapılan veya PGT-A yapılmadan dondurulmuş embriyo transfer döngülerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Ancak elde edilen sonuçlara göre anlamlı derecede bir farklılık saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
ART has been widely used for the last 40 years. Until a few years ago most cycles were done with ET. However, pregnancy rates achieved by FET and developments in the cryopreservation method have led some researchers to freeze all of them. The vitrification process, which has developed over the years, is a method preferred in many laboratories in recent years. PGT-A has been used frequently in recent years. With the development of this method, live birth rates increase and good quality embryo selection can be preferred. Different biopsy methods have been developed over the years, but recently blastocyst biopsy is the most preferred method among them. This study covers patients who started treatment at OTA & Jinemed Hospital between January 2016 and December 2018 and underwent ICSI and ET procedures. 392 couples between the ages of 29 and 34 were analyzed. Of these analyzed couples, 56 of them were applied PGT-A FET, 72 of them ET and 254 FET applied. In this retrospective study, we aimed to compare the results of fresh blastocyst transfers in normo-responsive women with PGT-A or frozen embryo transfer cycles without PGT-A. However, a significant difference could not be detected according to the results obtained.