Deneysel siringomiyeli modelinde insan kaynaklı mezenkimal kök hücre ( MKH ) kulanımının etkilerinin değerlendirilmesi,
The evaluation of the effects of the use of human mesenchymal stem cell ( hMSC ) in the experimental syringomyelia model
- Tez No: 680861
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bal E, Deneysel siringomiyeli modelinde insan kaynaklı mezenkimal kök hücre ( MKH ) kulanımının etkilerinin değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroşirurji Uzmanlık tezi, Ankara, 2012. Siringomiyeli omirilik dokusu içinde veya santral kanalda patolojik kavitasyonla giden progresif myelopatidir. Günümüzde erişkin spinal kordda endojen kök hücrelerin nöron ve glial hücrelere diferansiye olabildikleri gösterilmeye başlanmıştır. Teorik olarak sirinkslerin neden olduğu kayıp dokuyu yerine koymak ve sirinks kavitesini doldurmak için nöral progenitör hücrelerin proliferasyonunu ve diferansiasyonunu uyarmak mümkündür. Bu teoriden hareketle çalışmamızda bu kaviteye insan kaynaklı mezenkimal kök hücre ( MKH ) ekilerek sonuçları değerlendirilmiştir. Ağırlıkları 200-250 gr arasında olan 39 adet dişi Wistar-Hannover beyaz sıçanlar 3 gruba ayrılmıştır. Kaolin grubuna ( n:17 ) intratekal 10 µl kaolin verildi. Kaolin-travma grubunda ( n=17 ) 25 gr/cm spinal kord travması oluşturuldu ve aynı seansta intratekal 10 µl kaolin verildi. Serum fizyolojik grubunda ( grup S, n=5 ) 0.1 cc serum fizyolojik spinal kord içerisine verildi. Kaolin ve kaolin-travma grupları kendi içerisinde kontrol ve deney grupları olarak ayrıldı. Kaolin-travma grubundan 9 deneğin laminektomi bölgesi açılarak 106/50µl MKH spinal kord içerisine verildi ( grup KT ). Kaolin grubundan 9 denekte (n=9, grup K ) aynı işleme tabi tutuldu. Kaolin ve kaolin-travma grubundaki diğer deneklere MKH verilmedi ( grup CK, n=8 ve grup CKT, n=8 ). Tüm gruplara belli aralıklarla BBB skoru bakıldı. Grup K ve KT deki tüm denekler bu son işlemlerden 4 hafta sonra sakrifiye edildi. Grup S'deki denekler 4 hafta sonra sakrifiye edildi. Tek blok halinde omirilik ve beyinler çıkarıldı. Gruplar arasında BBB skorunda sadece grup KT'de zaman göre anlamlı düzelme mevcuttu. Sirinks kavitesi ölçümlerinde MKH verilen gruplarda anlamlı bir düzelme saptanmadı. Ancak sirinks kavitesi çevresindeki dokunun MKH uygulanan gruplarda daha iyi organize olduğu görüldü. Lezyon bölgesindeki hasarlı aksonların tamir ve rejenerasyon süreci MKH verilen gruplarda diğer gruplara göre daha ileriydi. Konfokal mikroskopide de MKH'lere ait fluoresan santral kanalda, epandimal dokuda ve lezyon bölgesinde görüldü.
Özet (Çeviri)
Bal E, The evaluation of the effects of the use of human mesenchymal stem cell ( hMSC ) in the experimental syringomyelia model, Hacettepe University Faculty Of Medicine, Thesis in Neurosurgery, Ankara, 2012. Syringomyelia is a progressive myelopathy, accompanied by pathological cavitation in the spinal cord or the central canal. There is recent evidence that the endogenous stem cells can differentiate into neurons and glial cells in the adult spinal cord. Theoretically, it is possible to stimulate the proliferation and differentiation of the neural progenitor cells in order to replace the lost tissue due to syrinx, and to fill the syrinx cavity. İn this study, human deriveted mesenchymal stem cells ( hMSC ) were inoculated in this cavity, and the results were evaluated. Thirty-nine female Wistar-Hannover white rats, weighing between 200-250 g, were divided into three groups. The kaolin group ( n=17 ) received 10 µl kaolin, intrathecally. The kaolin-traum group ( n= 17) was exposed to spinal cord injury of 25 gr/cm, and 10 µl kaolin was given intrathecally. The salin group ( group S, n=5 ) received 0.1 cc of saline through the spinal cord. Later, the experimental group in the kaolin-traum group (n = 9, group KT) was given 106 ü/50µl hMSC through the spinal cord, after the region of the laminectomy was opened. The experimental group ( n =9, Group K ) in group kaolin was subjected to the same processing. The other animal of group kaolin and group kaolin-trauma was not given hMSC ( group CK, n=8 and group CKT, n=8). The BBB scores of all groups were measured periodically. All animal in Group K and KT were sacrified after four weeks after this procedure. Goup CK and group CKT were sacrified same time with group K and group KT. Group S were sacrified four weeks later. The spinal cord and the brain were removed in a single block. Among all the groups, only the KT Group had a significant correction of the BBB score. The syrinx cavity measurements showed a significant improvement in the group treated with hMSC. The tissue surrounding the syrinx cavity, however, appeared to be better organized in the groups treated with hMSC. The process of repair and regeneration of the damaged axons in the lesion were more improved in the groups treated with hMSC. Using confocal microscopy, the fluorescence of the hMSC was observed in the central channel, in the epandimal tissue, and around the lesion.