Schwedler Flütü'nün yapısal ve teknik özellikleri çerçevesinde reınecke'nin Op. 283 Re Majör Flüt Konçertosu'nun farklı edisyonları
Different editions of reinecke's Op. 283 d Major Flute Concerto in the framework of structural and technical features of Schwedler Flute
- Tez No: 680913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLER AKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, 19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'nın önemli müzik merkezlerinden biri olan Leipzig kentinin Mendelssohn tarafından kurulan konser kurumu Gewandhaus'un genel müzik direktörü ve besteci Carl Reinecke'nin son eserlerinden Op. 283 Re Majör Flüt Konçertosu ve eserin bir yüzyıla yakın süreye yayılan farklı edisyonları analiz edilmiş; konçertonun adandığı Gewandhaus baş flütisti Maximilian Schwedler'in baş aktörlerinden biri olduğu yüzyıl döngüsündeki flüt tasarımı mücadelesi, solistin biyografisi ve öne çıkan karakter özelliklerine de değinilerek irdelenmiş ve eserin müzik metninin nasıl yorumlanabileceğine dair, yaygın pratikler de göz önünde bulundurularak, sübjektif önerilerde bulunulmuştur. Giriş ve birinci bölümde, Reinecke'nin ve Schwedler'in kişisel yaşam öyküleri ve sanatsal kariyerlerine yer verilmiş; Schwedler'in bir çalgı tasarımcısı olarak kimliğine etraflıca değinilmiş ve flüt tasarım tarihinin bahsedilen aşamaya gelene kadarki yolculuğu kısaca özetlenmiştir. Özellikle Schwedler'in tasarımı olan“Schwedler flütü”, bu flütün kendi öncellerinden ve günümüzde çalınan flütlerden farkları gözetilerek yapısal olarak incelenmiş; bu flütün Almanya'daki kısa bir dönem süren popülerliği, kültürel anlam ve önemi tartışılarak kronolojik olarak analiz edilmiştir. İkinci ve son bölümde ise spesifik olarak bu çalgı ve solist düşünülerek yazılmış olan konçertonun yazılış öyküsüne ve bestecinin diğer flüt eserlerine değinilmiş; eserin kapsamlı bir formal analizi yapılmış ve eserin farklı edisyonları, yayıma hazırlanma süreçleri ve içerdikleri metinlerin aralarındaki farklar incelenmiştir. Son olarak; eserin farklı metinleri arasında nasıl karar verileceği, estetik seçimlerin nasıl bir yönteme dayandırılacağı gibi sorulara cevap arayan bir“yorumlama önerileri”ne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, from Leipzig, an important music centre in the latter half of 19. century, one of the by Mendelssohn established concert institution Gewandhaus' general musical director and composer Carl Reinecke's last works, namely the Op. 283 D Major flute concerto and its editions, spanning nearly hundred years, are analized; the dedicatee of the concerto and Gewandhaus solo-flutist Max Schwedler's biography and highlighted character features are mentioned; the instrument design challenges in turn of the century, in which Schwedler played an imported role, are adressed; and subjective recommendations about how the musical text of the piece should be interpreted, considering common practices, are proposed. In the introduction and the first chapter, Reinecke and Schwedler's personal lifes and artistic careers, as well as Schwedler's identity as an instrument designer and a short journey of the chronology of flute design until the mentioned time frame, are included. Especially Schwedler's own design“Schwedler flute”is structure wise examined, considering its differing design features from its predecessors and the commonly played flutes today; and the flute's short popularity in Germany chronologically analized, discussing its cultural significance. In the second and last chapter, the writing process of the concerto, written specifically for this soloist and the type of instrument and other flute works of the composer are mentioned; a comprehensive analysis of the work is presented; different editions and editing processes of these are examined; and the subtle differences between various sources are listed. Finally, an“interpretational suggestions”part, regarding how to decide among different texts or how to methodize aesthetic choices, is included.