Duygu düzenleme güçlüğü, çocukluk çağı yaşantıları ile alkol bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotion regulation difficulty, childhood traumas and alcohol addiction
- Tez No: 680912
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada; büyükşehirde yaşayan kişilerin alkol bağımlılığı ile çocukluk çağı yaşantıları ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda, Covid-19 salgın dönemi öncesi ve sonrası alkol bağımlılık düzeyinin farklılaşması incelenmiştir. TURBAHAR COVID-19 Çalışmasına dâhil olan katılımcılardan, Türkiye genelinde büyükşehirde yaşayan toplamda 5438 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu araştırmada, Sosyo Demografik Bilgi Formu, AUDIT, Çocukluk Travması Anketi (CTQ-28) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DERS-16) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilen SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; Covid-19 salgın döneminde, büyükşehirde yaşayan katılımcıların çoğunluğunun (%51,3) alkol kullanımında değişim olmadığı bulunmuştur. Alkol bağımlılığı düzeyinin cinsiyet, medeni durumu, eğitim durumu, sigara kullanımı, çalışma durumu ve yaşa göre farklılaştığı saptanmıştır. Alkol Bağımlılığı ile Çocukluk Çağı Travma Ölçeği alt boyutları Duygusal İstismar, Fiziksel İstismar, Fiziksel İhmal ve Cinsel İstismar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Alkol Bağımlılığı ile Duygudurum Düzenleme Güçlüğü Ölçeği alt boyutları Açıklık, Amaçlar, Dürtü, Stratejiler ve Kabul Etmeme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to examine the relationship between alcohol addiction and childhood experiences and emotion regulation skills of people living in metropolitan cities. At the same time, the differentiation of alcohol dependence levels before and after the Covid-19 epidemic period was examined. Of the participants included in the TURBAHAR COVID-19 Study, a total of 5438 people living in metropolitan cities throughout Turkey constitute the sample of the research. In this study, the Socio-Demographic Information Form, AUDIT, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28) and Emotion Regulation Difficulty Scale (LESSON-16) were used. The data obtained in the research were analyzed with the help of SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program. Independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and correlation analysis were used in the analysis of the data. According to the findings of the research; During the Covid-19 epidemic period, it was found that the majority (51.3%) of the participants living in metropolitan cities did not change their alcohol use. It was determined that the level of alcohol dependence differed according to gender, marital status, education level, smoking, working status and age. A positive and significant relationship was found between Alcohol Addiction and Childhood Trauma Scale sub-dimensions Emotional Abuse, Physical Abuse, Physical Neglect and Sexual Abuse. A positive and significant relationship was found between Alcohol Addiction and Mood Regulation Difficulty Scale sub-dimensions Clarity, Goals, Impulse, Strategies and Rejection.