Kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan yöneticilerin iş doyumu ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: İstanbul ili örneği
Examining the relationship between job satisfaction and level of burnout of managers who work in public health institutions and organizations: The case of İstanbul province
  1. Tez No: 680922
  2. Yazar: SEVDE MERT ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇAY PALTEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hem kamu hem de özel sektörde çeşitli statülerde görev yapan kişilerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini ölçmek, mevcut durumda iyileştirme yapmak, iş doyumunu yükseltmek ve tükenmişliğin önüne geçmek için önem arz etmektedir. Literatürde bu iki kavramı ele alan çok sayıda çalışma bulunmakta olup, sağlık sektöründe yöneticilik yapan bireylerde iş doyumu ve tükenmişliğin ayrı ayrı ele alındığı, çeşitli il ve ilçelerde daha küçük evren ve örneklem üzerinden çalışmalar yapıldığı görülmüştür. Bu araştırma ile İstanbul ilinde kamuda görev yapan sağlık yöneticilerinin iş doyumları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki ve bu iki faktör üzerindeki sosyo-demografik özelliklerin etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bulunan kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan 307 yönetici oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Yöneticilerin içsel doyum, dışsal doyum ve genel iş doyum düzeyleri arttıkça duygusal tükenme ve duyarsızlaşma düzeylerinde azalma ve kişisel başarı düzeylerinde artış olduğu bulgusu elde edildi. Sosyo-demografik özelliklerin etkisi açısından bakıldığında yöneticilerin iş doyum düzeylerinin; yaşa, mesleğe, yönetici unvanına, toplam hizmet süresine ve gelir düzeyine göre farklılık gösterdiği, tükenmişlik düzeylerinin; medeni duruma, eğitim durumuna, yöneticilik alanında lisansüstü eğitim alma durumuna, mesleğe, yönetici unvanına, görev yapılan kurum türüne, toplam hizmet süresine, yönetici olarak görev yapma süresine ve gelir düzeyine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
To measure the job satisfaction and burnout levels of people working in various statuses in both the public and private sectors and to improve the current situation is important to increase job satisfaction and prevent burnout. In the literature, there are a number of studies dealing with these two concepts, and it has been observed that job satisfaction and burnout in individuals ,who work as a manager in the health sector, are handled separately, and studies are carried out on smaller populations and samples in various provinces and districts. With this research, the relationship between job satisfaction and burnout levels of health managers who work in Istanbul and the public sector, and the effect of socio-demographic characteristics on these two factors were examined. The sample of the research consisted of 307 managers that work in public health institutions and organizations in Istanbul. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Minnesota Job Satisfaction Scale and Maslach Burnout Scale. It was concluded that as the internal satisfaction, external satisfaction and general job satisfaction levels of the managers increased, the levels of emotional exhaustion and depersonalization decreased and the personal achievement levels increased. In terms of the effect of socio-demographic characteristics; the job satisfaction levels of managers differ according to age, profession, manager title, total length of service and income level, also it has been found that burnout levels differ according to marital status, educational status, postgraduate education in management, profession, manager title, type of institution, total length of service, duration of working as a manager and income level.