Uluslararası ilişkilerde feminist teori: İsveç, İzlanda ve Kanada karşılaştırmalı feminist dış politika analizi
Feminist theory in feminist foreign policy: Sweden, Iceland and Canadian comparative analysis of feminist foreign policy
- Tez No: 680944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Uluslararası ilişkiler disiplinlerarası bir alan olmakla beraber felsefeyi, tarihi, ekonomiyi, sosyolojiyi ve daha birçok disiplini içinde barındırmaktadır. Uluslararası İlişkiler disiplinin alt çalışma alanları olan çatışma, güvenlik, uluslararası hukuk, insan hakları, diplomasi, siyasi tarih de uluslararası sistemdeki aktörleri açıklamak için kullanılmaktadır. Uluslararası İlişkiler disiplinine toplumsal cinsiyetin dahil olması 20. yüzyılın sonlarına denk gelmektedir. Feminist uluslararası ilişkiler, uluslararası politikanın kenarında kıyısında kalan, görmezden gelinen kadınların söylediklerini ve dertlerini dinleyerek disiplinin yöntem ve konularını geliştirmektedir. Kuzey Avrupa demokrasinin model ülkelerinden olan İsveç, toplumsal cinsiyet eşitliğinde tüm dünyaya rol model olmayı hedeflemektedir ve bu nedenle İsveç Hükümeti 2014'ten bu yana kendisini feminist bir hükümet olarak adlandırmaktadır. 2014'te İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström İsveç'te dünyanın ilk“feminist”hükümetinin olduğunu ilan etmiştir. Politika yapımında toplumsal cinsiyet eşitliğini esas alan İsveç, feminist dışişlerinin mümkün olduğunu göstermek üzere diğer ülkeler için de bir kılavuz yayınlayarak örnek olmak istemektedir. İsveç feminist dış politikası kılavuzunda feminist dış politikanın, dünya genelinde cinsiyetler arasında eşitliği sağlamayı ve kadın ve kız çocuklarının temel haklarını desteklemeyi amaçladığı belirilmiştir. Bu nedenle İsveç, diğer devletlerin de feminist dış politika benimsemesi için kadın-erkek eşitliğini teşvik etmekte, toplumsal cinsiyetin ana akımlaştırılmasını desteklemektedir, diplomatik ilişkilerinin güçlü olduğu ülkelerde feminist dış politika söylemlerini yaygınlaştırmak için politikalar üretmektedir. İsveç'in ardından Kanada da feminist dış politika söylemini kullanmaya başlamış ve uluslararası yardım konusunda bu politikayı uygulamaya koymuştur. İzlanda ise toplumsal cinsiyet eşitliği endekslerinde zirvede yer almasına rağmen feminist dış politika söylemini benimsemeyen bir ülkedir. Bu çalışmada karşılaştırmalı olarak bu üç devlet; kadınların siyasete katılımı, temsiliyeti, insan haklarına erişimi, sosyokültürel ve ekonomik statüleri bağlamında değerlendirilecek olup dış politikada feminist yaklaşımın uygulanabilirliği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
International relations is interdisciplinar, it includes philosophy, history, economics, sociology and many other disciplines. In addition, conflict, security, international law, human rights, diplomacy and political history, which are sub-studies of the discipline of international relations, are also used to explain the actors in the international system. Also, the inclusion of gender in the discipline of international relations coincides with the end of the 20th century. Feminist international relations develops its methods and subjects by listening to the words and problems of women who are on the edge of international politics and ignored. Sweden, one of the model countries of Northern European democracy, aims to be a role model for the whole world in gender equality and therefore the Swedish Government has been calling itself a feminist government since 2014. In 2014, Swedish Foreign Minister Margot Wallström declared goverment as the world's first“feminist”government. Sweden that based on gender equality in policy making, wants to be an example by publishing a guide to show that feminist foreign affairs is possible to other countries. . In the Swedish feminist foreign policy guideline, feminist foreign policy aims to achieve equality between the sexes around the world and to support the fundamental rights of women and girls. For this reason, Sweden endeavours to gender equality for adoption of feminist foreing policy in other states, supports the mainstreaming of gender, produces policies to exdent feminist foreign policy discourses in countries with strong diplomatic relations. After Sweden, Canada initiated to use the feminist foreign policy discourse and makes operative this policy into practice in international assistance. Iceland, although it is at the top of the gender equality indices, is a country that does not adopt the feminist foreign policy discourse. This study will comparatively evaluate these three states in the context of women's participation in politics, representation, access to human rights, socio-cultural and economic status, and will discuss the applicability of the feminist approach in foreign policy.