Uluslararası ilişkilerde feminist dış politika söylemi ve İsveç örneği
Feminist foreign policy discourse in international relations and the Swedish case
  1. Tez No: 461234
  2. Yazar: İLKİM TUĞÇE BİTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE AKÇA ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Feminizm, mevcut normlara tarihsel ve kurgusal olarak işlemiş erkek odaklı bakış açısını ve erkek baskınlığını kadınsı değerlerle ve kadın katılımıyla değiştirmeyi amaçlayan toplumsal bir harekettir. Uluslararası İlişkiler disiplininde postpozitivizmle birlikte feminist teori ön plana çıkmıştır. Dolayısıyla erkek odaklı bakış açısının yoğun bir biçimde hissedildiği Uluslararası İlişkiler disiplini, feminist teori tarafından eleştirilmiştir. Bu çalışmada, Uluslararası İlişkiler ve feminizm arasındaki ilişkinin değerlendirilmesiyle birlikte, eril değerlerin domine ettiği siyaset sahnesinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik politikaları ve feminist dış politika vizyonu ile bir ilke imza atan İsveç, feminizm çerçevesinde incelenecektir. İsveç'in feminist dış politika söylemi, mevcut çelişkilerine rağmen feminist uluslararası ilişkiler açısından olumlu bir gelişme olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Feminism is a social movement that aim at changing the male-dominant viewpoint and male dominance that has historically and fictitiously been applied to existing norms with feminine values and women's participation. In the discipline of International Relations, feminist theory has come into prominence with postpositivism and consequently the International Relations discipline, that the male-focused perspective is intensely felt, is criticised by feminist theory. In this study, in addition to evaluation of the relationship between the International Relations and feminism, Sweden will be examined within the framework of feminism, setting a new precedent with policies aimed at ensuring gender equality in the politics scene dominated by masculine values and the vision of feminist foreign policy. Sweden's feminist foreign policy discourse despite its current contradictions, is regarded as a positive development in terms of feminist international relations.