Türk spor hukuku ile Avrupa Birliği ülkeleri spor hukukundaki şike suçunun incelenmesi
Investigation of match-fixing crime in Turkish Sports Law and European Union countries sports law
- Tez No: 680953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA FATMA KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Zaman içerisinde insanların yaşamında değerini artıran spor kavramı, ülke içerisinde ve ülkelerarası yarışmalarda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Sporun elde ettiği bu gücü gerek maddi gerek siyasi ve gerekse saygınlık veya başka bir kazanım için kullanmak isteyen zihinler, adil mücadele düsturundan uzaklaşmıştır. Bu çalışmada hem Türk Ceza Hukukunda hem de Avrupa Birliği Ülkelerinin Hukuk Sistemlerinde olağan bir davranış olarak kabul edilmeyen şike suçu irdelenmiş ve bu konudaki yaklaşımları karşılaştırılmıştır. Çalışmada şike fiilini suç olarak kabul eden Avrupa Birliği Ülkelerinden 16 ülke ve Türkiye Cumhuriyeti ile toplamda 17 ülkenin ceza hukuku sistemleri dikkate alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen ülkelerin şike suçuna yaklaşımları dikkate alındığında temelde var olan şike suçuna kanunlarında ortalama 5 yıla kadar hapis cezası hükümleriyle benzer yöntemler kullandıkları saptanmıştır. Kanunlarında şike suçuna karşı en caydırıcı cezayı hükmeden ülkenin 5 yıla kadar hapis cezası ve 75 bin Euro para cezası ile Fransa olduğu, caydırıcılıktan en uzak hüküm veren ülkenin ise 1 yıla kadar hapis cezası ile Danimarka olduğu saptanmıştır. Şike suçunun önlenmesi için ülkelerin suça karşı uyguladıkları cezai yaptırımları en az üç katı kadar artırmaları gerektiği ve yanında güvenlik tedbirleri kapsamında haklardan yoksun bırakma cezaları ile buna ek olarak ilgili branşı icra etmelerinde duruma göre yoksun bırakılma cezaları verilmesinin daha caydırıcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of sport, which has increased its value in people's lives over time, has managed to attract attention in national and international competitions. The minds that want to use this power of sports for financial, political, prestige or any other gain have moved away from the motto of fair struggle. In this study, match-fixing, which is not accepted as a normal behavior in both the Turkish Criminal Law and the Legal Systems of the European Union Countries, has been examined and their approaches to this issue have been compared. In the study, the criminal law systems of 16 countries of the European Union, the Republic of Turkey and 17 countries in total, which consider match-fixing as a crime, were taken into account. Considering the approaches of the countries included in the study to match-fixing, it has been determined that they basically use similar methods with the provisions of imprisonment up to 5 years in their existing match-fixing laws. It has been determined that the country that imposes the most deterrent penalty against match-fixing in its laws is France with a prison sentence of up to 5 years and a fine of 75 thousand Euros, while Denmark is the country that gives the most deterrent sentence with a prison sentence of up to 1 year. It is thought that in order to prevent match-fixing, countries should increase the penal sanctions against the crime by at least three times, and deprivation of rights within the scope of security measures, and in addition to this, deprivation penalties depending on the situation in performing the relevant branch will be more deterrent.