Mobil flört uygulaması kullanan ve kullanmayan yetişkinlerin öz saygı, dürtüsellik ve istismara maruz kalma düzeylerinin incelenmesi
Examination of self-esteem, impulsivity and perceived abuse levels of mobile dating application users and nonusers
  1. Tez No: 680981
  2. Yazar: ZEYNEP KÜLAHLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB ERENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma mobil flört uygulaması kullanan ve kullanmayan yetişkinlerin öz saygı, dürtüsellik ve istismara maruz kalma düzeylerinin ne kadar farklılaştığını; öz saygı, dürtüsellik, istismara maruz kalma düzeylerinin ve mobil flört uygulaması kullanımının belirleyici unsurlarını tanımlayıcı yöntemle inceleyen nicel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi yaşları 18-65 arasında dağılan mobil flört uygulaması kullanan ve kullanmayan yetişkinlerden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ve Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri Kolmogorov-Smirnova, Shapiro-Wilk, Ki-Kare, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, ikili lojistik regresyon testleri kullanılarak SPSS 24 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerden elde edilen bulguların değerlendirilmesi %95 güven aralığı, %5 anlamlılık düzeyi üzerinden yapılmıştır. Bulgulara göre katılımcıların yüksek düzeyde benlik saygısına sahip olduğu gözlenmiştir. Barratt Dürtüsellik Ölçeği ortalama puanları 59,14; Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği ortalama puanları 93,07 olarak hesaplanmıştır. Mobil flört uygulaması kullanan ve kullanmayan yetişkinlerin öz saygı, dürtüsellik ve istismara maruz kalma düzeylerinin anlamlı bir şekilde farklılaştığı; mobil flört uygulaması kullananların kullanmayanlara göre öz saygı, dürtüsellik ve istismara maruz kalma düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Mobil flört uygulaması kullanım durumunun açıklayıcıları yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, ilişki durumu, istismara maruz kalma olarak belirlenmiştir. Öz saygı, dürtüsellik ve istismara maruz kalma verileri doğrusallık koşulunu sağlamadığı için bu değişkenlerin açıklayıcı unsurları belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
This quantitative study with a descriptive method was conducted to examine how self-esteem, impulsivity and perceived abuse levels differentiate between mobile dating application users and nonusers; predictors of self-esteem, impulsivity, perceived abuse levels and mobile dating application usage. The sample of the study consists of mobile dating application user and nonuser adults between the ages of 18-65. Sociodemographic Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Barratt Impulsivity Scale and Romantic Relationship Assessment Inventory were used to collect research data. The data were analyzed using Kolmogorov-Smirnova, Shapiro-Wilk, Chi-Square, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis and binary logistic regression tests using SPSS 24 package. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings participants had a high level of self-esteem. The mean of Barratt Impulsivity Scale score was calculated 59,14; the mean of Romantic Relationship Assessment Inventory score was calculated 93,07. The results show that mobile dating application users and nonusers differ significantly according to their self-esteem, impulsivity and perceived abuse levels; mobile dating application users have higher levels of self-esteem, impulsivity and perceived abuse. The predictors of mobile dating application using was found age, gender, sexual orientation, relationship status and exposure to abuse. Since self-esteem, impulsivity and perceived abuse variables can't meet the criteria of linearity, the predictors of these variable can not be determined.