Preferred level of vehicle automation in Turkey and Sweden: In association with traffic climate, traffic locus of control and driving skills
Türkiye ve İsveç'te tercih edilen araç otomasyon seviyesi: Trafik iklimi, trafik kontrol odağı ve sürüş becerileri ile ilişkisi
  1. Tez No: 680990
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN, DOÇ. DR. HENRİETTE WALLÉN WARNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Trafik, Psychology, Traffic
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte farklı özelliklere sahip araçlar trafik sisteminin birer parçası olmaktadır. Son yıllarda farklı seviyelerde otomasyon özelliği olan araçlar hem endüstrinin hem de akademinin dikkatini çekmektedir. Buna ek olarak, trafik iklimi, trafik kontrol odağı ve sürüş becerileri sürücü davranışları ve kazalar gibi birçok yol güvenliği çıktısıyla ilişkili bulunmuştur. Mevcut çalışma trafik iklimi, trafik kontrol odağı ve sürüş becerilerinin sürücülerin otonom araç tercihleriyle ilişkisini incelemektedir. Çalışmaya Türkiye'den 318 (Ort. = 22.41, SS = 2.77) ve İsveç'ten 312 (Ort. = 28.80, SS = 8.53) sürücü katılmıştır. Katılımcılar, tercih edilen araç otomasyonu sorusunu da içeren demografik bilgi formu, Trafik İklimi Ölçeği, Çok Boyutlu Trafik Kontrol Odağı Ölçeği ve Sürüş Becerileri Ölçeği'nden oluşan bir ölçek bataryası doldurmuşlardır. Kadın sürücülere kıyasla erkek sürücüler ve İsveç'teki sürücülere kıyasla Türkiye'deki sürücüler daha yüksek seviyelerdeki otonom araçları tercih etmiştir. Ayrıca, otomasyon tercihleri Türkiye'de işlevsellik ve güvenlik becerileriyle ve İsveç'te kendi becerileri ile pozitif ilişki gösterirken her iki ülkede de algısal-motor becerilerle ve İsveç'te diğer sürücüler ile negatif ilişkilidir. Ek olarak, dışsal duygu talepleri ve işlevsellik üçlü etkileşim etkisi göstermiştir. Örneğin, İsveç'te dışsal duygu talepleri yüksek algılandığında güvenlik becerileri veya araç ve çevre atfı yüksek sürücüler daha yüksek seviyelerde otonom araçları tercih etmektedir. Sonuçlar otonom araçların geleceğiyle ilgili bazı önemli bulgular sunmaktadır. Bulguların ileri uygulamaları mevcut alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With technological developments, vehicles with different capabilities are becoming part of the traffic system. In recent years, vehicles with different levels of automation are taking the attention of both industry and academia. In addition, traffic climate, traffic locus of control and driving skills have been related to various road safety outcomes such as accidents. The present study examines how traffic climate, traffic locus of control and driving skills are related to drivers' automated vehicle preference. A total of 318 drivers (M = 22.41, SD = 2.77) from Turkey and 312 drivers (M = 28.80, SD = 8.53) from Sweden participated in the study. Participants completed a questionnaire package including demographic information form with the preferred level of automation question, Traffic Climate Scale, Multidimensional Traffic Locus of Control Scale and Driving Skills Inventory. Male drivers, compared to female drivers, and drivers from Turkey, compared to drivers from Sweden, preferred vehicles with higher levels of automation. Furthermore, automation preference was associated positively with functionality and safety skills in Turkey and own skills in Sweden and negatively with perceptual-motor skills in both countries and other drivers in Sweden. Additionally, external affective demands and functionality showed three-way interactions. For example, when the external affective demands were perceived to be high in Sweden, drivers with higher safety skills or vehicle and environment attribution preferred higher levels of automation. The results presented some crucial findings in relations to future of the automated vehicles. In light of the current literature, further implications of the findings were discussed.