Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletlerinde hanedan üyelerinin katli
Murderess of the dynasty members in the Qaraqoyunlu and Aqqoyunlu states
- Tez No: 681018
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIG MUSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Şehzade katli denilince akla ilk olarak Osmanlı Devleti gelmesine rağmen hanedan içi yaşanan bu katledilmeler esasında Türk-İslam tarihi süresince birçok devlet ve beylikte de görülmüştür. Doğu Anadolu, Azerbaycan ve İran topraklarında hüküm süren Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletlerinde de benzeri olayların yaşandığı bu çalışma ile tespit edilmiştir. Çoğunluğu erkek hanedan üyelerinden oluşmakla birlikte az da olsa kadın hanedan üyesinin de öldürüldüğü görülmüştür. Genel olarak isyancı hanedan üyeleri tarafından öldürülen hükümdarlar ve isyana teşebbüs ettikleri için hükümdar tarafından katledilen hanedan üyeleri saptanmıştır. Ancak Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletleri, Osmanlılarla çağdaş olmasına karşın Osmanlı Devleti'nde görülen masum şehzadelerinin öldürüldüğü olaylar oldukça az bir sayıyı teşkil etmektedir. Daha çok isyan ettikleri gerekçesi sonucunda katledilen hanedan üyelerinin kimlik ve siyasal sosyal yaşamlarının tespitine kronolojik bir sıra gözetilerek yer verilmiş ve elde edilen veriler sonucunda Karakoyunlu ve Akkoyunluların ilk dönemlerinin İslamiyet öncesi Türklerde görülen hanedan içi katl olaylarına daha yakın bir süreç takip ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although the Ottoman Empire comes to mind first when it comes to the murder of the princes, these murder within the dynasty were actually seen in many states and principalities throughout the Turkish-Islamic history. It was determined by this study that similar events took place in the Qaraqoyunlu and Aqqoyunlu states, which ruled in Eastern Anatolia, Azerbaijan and Iran. Although most of them were male dynasty members, it was observed that a small number of female dynasty members were also killed. Generally, the Rulers who were killed by the rebel dynasty members and those dynasty members who were killed by the Rulers for attempting to rebel were identified. However, although the Qaraqoyunlu and Aqqoyunlu states were contemporary with the Ottomans, the incidents in which the innocent princes seen in the Ottoman Empire were constitute a very small number. Determination of the identities and political social lives of the members of the dynasty who were murdered was in chronological order and as a result of the data obtained rather, when compared to the Ottoman Empire, It was seen that it followed a process close to the intra-dynastic killings seen in pre-İslam Turks.