Maddenin tanecikli yapısının teknoloji destekli işbirlikli öğretiminin makroskobik-altmikroskobik geçişleri sağlamaya ve bazı değişkenlere etkisi
The effect of teaching particular structure of matter via technology supported cooperative learning on translating across macroscopic-submicroscopic levels, and some variables
- Tez No: 681049
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLAY KIRBAŞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Çalışmada, ortaokul 6. sınıf düzeyi Maddenin Tanecikli Yapısı ünitesinde yer alan konulara ilişkin işbirlikli/teknoloji destekli işbirlikli öğrenme etkinliklerinin; öğrencilerin akademik başarılarına, fen merak düzeylerine, öğrenmeye ilişkin motivasyonel stratejilerine, işbirlikli öğrenmeye yönelik düşüncelerine etkisi ile makroskobik ve altmikroskobik gösterimler arasındaki geçişleri sağlamasına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma ön-test ve son-test kontrol gruplu yarı deneysel desene uygun olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Fatih ilçesine bağlı bir devlet ortaokulunda eğitim gören 112 altıncı sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Rastgele atama yoluyla işbirlikli öğrenme etkinliklerinin uygulandığı deney grubu-1 (N=38), teknoloji destekli işbirlikli öğrenme etkinliklerinin uygulandığı deney grubu-2 (N=38) ve kontrol grubu (N=36) belirlenmiştir. 6. sınıf düzeyi Maddenin Tanecikli Yapısı ünitesinde yer alan konuların öğretimi deney grubu-1'de işbirlikli öğrenme etkinlikleri, deney grubu-2'de teknoloji destekli işbirlikli öğrenme etkinlikleri, kontrol grubunda ise 2013-2018 yılları arasında yürürlükte olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanmış Fen Bilimleri Ders Kitabında (Gökçe ve Işık, 2017) yer alan etkinlikler ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama haftada 4 ders saati olmak üzere ( 1 ders saati=40 dakika) 5 hafta sürmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen Maddenin Tanecikli Yapısı Başarı Testi, Harty ve Beall (1984) tarafından geliştirilen, Serin (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Fen Merak Ölçeği, Pintrich ve De Groot (1990) tarafından geliştirilen ve Üredi (2005) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Öğrenmeye İlişkin Motivasyonel Stratejiler Ölçeği, Acar (2008) tarafından Aktif Öğrenme Değerlendirme Ölçeği olarak geliştirilen ve Avcı (2015) tarafından İşbirlikli Öğrenme Değerlendirme Ölçeği olarak uyarlanan ölçekten oluşan nicel ölçme araçları ile araştırmacı tarafından hazırlanan makroskobik ve altmikroskobik geçişleri ölçmek üzere açık uçlu sorulardan oluşan nitel ölçme aracı kullanılmıştır. Maddenin Tanecikli Yapısı Başarı Testi, Fen Merak Ölçeği, Öğrenmeye İlişkin Motivasyonel Stratejiler Ölçeği uygulama öncesinde ve sonrasında deney grubu-1, deney grubu-2 ve kontrol grubu öğrencilerine uygulanmıştır. İşbirlikli öğrenme yöntemi ile derslerin yürütüldüğü deney grubu-1 ve deney grubu-2 öğrencilerine ön-test ve son-test olarak İşbirlikli Öğrenme Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Nitel ölçme aracı, deney grubu-1 ve deney grubu-2 öğrencilerine uygulanan işbirlikli/teknoloji destekli öğrenme etkinliklerine ilişkin“etkinlik kağıtları”na ilgili kısımlara yerleştirilmiş 23 adet açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Deney gruplarında kullanılan açık uçlu sorular kontrol grubunda da ilgili etkinliklerin ardından öğrencilere“soru kağıdı”olarak dağıtılmış ve veriler toplanmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesi için SPSS 21 paket programı, nitel verilerin çözümlenmesi için içerik analizi kullanılmıştır. Maddenin Tanecikli Yapısı Başarı Testi'nden elde edilen sonuçlara göre; tüm gruplarda ön-test ve son-test puanları arasında son-test lehine; son-test puanlarında deney ve kontrol grupları arasında deney grupları lehine anlamlı farklılık olduğu, deney grupları arasında anlamlı farklılık olmadığını görülmüştür. Fen Merak Ölçeği'nden elde edilen sonuçlara göre; deney gruplarında ön-test ve son-test puanları arasında son-test puanları lehine anlamlı farklılık olduğu, kontrol grubunda anlamlı farklılığın olmadığı; son-test puanlarına bakıldığında gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Öğrenmeye İlişkin Motivasyonel Stratejiler Ölçeği' nden elde edilen sonuçlara bakıldığınıda deney gruplarında ön-test ve son-test puanları arasında son-test puanı lehine anlamlı farklılık olduğu, kontrol grubunda ise anlamlı farklılığın olmadığı, grupların son-test puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmektedir. Deney gruplarına ön-test ve son-test olarak uygulanan İşbirlikli Öğrenme Değerlendirme Ölçeği'nden alınan puanlar ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı farklılık bulunduğunu, son-test puanları açısından gruplar arasında deney grubu-1 lehine anlamlı farklılık olduğunu göstermektedir. Nitel verilerin analiz sonuçları; Maddenin Tanecikli Yapısı konusunda deney gruplarının büyük çoğunluğunun (%87-95), kontrol grubunun yaklaşık yarısının (%53-64), Fiziksel ve Kimyasal Değişmeler konusunda, deney grubu-1 ve kontrol grubu öğrencilerinin çoğunluğunun (%78-87), deney grubu-2 öğrencilerinin ise tamamına yakınının (%92-95) Yoğunluk konusunda, deney grubu-1 öğrencilerinin yarısından daha azının (%29-37), deney grubu-2 öğrencilerinin yaklaşık yarısının (%42-48), kontrol grubu öğrencilerinin çok azının (%11) makroskobik ve altmikroskobik gösterimler arasındaki çift yönlü geçişleri sağlayabildiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of collaborative / technology supported cooperative learning activities related to the subjects in the 6th grade level“ Structure of Matter”unit on students' academic achievement, science curiosity, motivational strategies for learning, views about cooperative learning and transitions between macroscopic and submicroscopic displays. The study was conducted with 112 sixth grade students studying at a secondary school in the Istanbul/Fatih in the 2017-2018 academic year in accordance with the quasi-experimental design with pretest and posttest control groups. The experimental group-1 (N = 38) in which cooperative learning activities were adopted, the experimental group-2 (N = 38) where the technology-supported cooperative learning activities were applied, and the control group (N = 36) who receiced the conventional instruction were determined by using random sampling method. Interventions for experimental groups were desgned and put into practice at 6th grade level on the subject“Structure of Matter”In experimental groups teaching conducted were based on the technology supported collaborative learning activities respectively the control group received the activities in Science Textbook approved by the Ministry of National Education (MEB) in force between 2013-2018(Gökçe ve Işık, 2017). The study lasted for 5 weeks, with 4 lesson hours per week (1 lesson = 40 minutes). In the study, as quantitative data collection tools,“Structure of Matter Achievement test”developed by the researcher of the present study,“Science Curiosity Scale”developed by Harty and Beall (1984), adapted into Turkish by Serin (2010),“The Motivational Strategies for Learning Scale”developed by Pintrich and De Groot (1990), adapted into Turkish by Üredi (2005),“Active Learning Assessment Scale”developed by Acar (2008) and“Cooperative Learning Assessment Scale”developed by Avcı (2005) and a qualitative data collection tool consisting of open-ended questions which was used to measure macroscopic and sub-microscopic transitions prepared by the researcher were used as data collection tools. The“Structure of Matter Achievement Test”,“Science Curiosity Scale”,“The Motivational Strategies for Learning Scale”were applied to the experimental group-1, experimental group-2 and control group students before and after the application. The“Cooperative Learning Assessment Scale”was applied as a pre-test and a post-test to the experimental group-1 and experimental group-2 students in which the lessons were conducted with the cooperative learning method. The qualitative measurement tool consists of 23 open-ended questions placed in the relevant parts of the activity papers regarding the cooperative / technology-supported learning activities applied to the experimental group-1 and experimental group-2 students. Open-ended questions used in the experimental groups were distributed to the students in the control group after the relevant activities as a“question paper”and the data were collected. SPSS 21 package program was used to analyze quantitative data, and content analysis was used to analyze qualitative data. According to the results obtained from the“Structure of Matter Achievement Test”; it has been observed that there is a significant difference in all groups in favor of the posttest between pre-test and post-test scores; it has been observed that there is a significant difference in post-test scores between the experimental and control groups in favor of the experimental groups, but not between the experimental groups. According to the results obtained from the“Science Curiosity Scale”; that there is a significant difference in favor of post-test scores between pre-test and post-test scores in experimental groups, but not between pre and post test scores in control groups; when the post-test scores are examined, it is seen that there is no significant difference between the groups. According to the results obtained from the“ The Motivational Strategies for Learning Scale ”; that there is a significant difference in favor of post-test scores between pre-test and post-test scores in experimental groups, but not between pre and post test scores in control groups; when the post-test scores are examined, it is seen that there is no significant difference between the groups. The scores obtained from the“Cooperative Learning Assessment Scale”applied to the experimental groups as pre-test and post-test indicate that there is a significant difference between pre-test and post-test scores and there is a significant difference between the groups in terms of post-test scores in favor of the experimental group-1. The result of the qualitative data showed that on the“Structure of Matter”, most of the experimental groups (87-95%) and approximately half of the control group (53-64%); on the subject of“Physical and Chemical Changes”, the majority of the experimental group-1 and control group students (78-87%) and almost all of the experimental group-2 students (92-95%) could relate two levels of chemistry as macro and submicro representations. Regarding the subject of“density”, less than half of the experimental group-1 students (29-37%), about half of the experimental group-2 students (42-48%) and very few control group students (11%) shows that they can provide bidirectional transitions between macroscopic and sub microscopic displays.