Bölgesel kalkınmada kadın girişimciliğinin etkisi: Çorum ili örneği
The effect of women's entrepreneurship in regional development: The case of Çorum province
- Tez No: 681075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkelerin birbirinden farklı zamanlarda meydana gelen kalkınma süreçleri, ülkeler arasında gelişmişlik farklılıklarına yol açmıştır. Kalkınma ekonomik, sosyal ve kültürel alandaki gelişmeleri içinde barındırmaktadır. Ülkeler arasında olduğu kadar bölgeler arasında da gelişmişlik farkları meydana gelmektedir. Bölgesel kalkınmanın bir sorun olarak görülmeye başlamasından itibaren ülkeler bu farklılıkların giderilmesi için çeşitli politikalar uygulamışlardır. Bölgesel gelişmişlik farklılıklarının ortadan kaldırılmasında kilit rol üstlenen girişimcilik, kadınların istihdamda daha fazla yer edinmelerini sağlayan önemli bir yol olarak ön plana çıkmıştır. Kadın girişimciliği aile ve bireye sağladığı faydanın yanı sıra üretim, istihdam ve milli gelire de önemli katkılar sağlamaktadır. Kadınları girişimcilik faaliyetlerine teşvik etmek, gereken destekleri sağlamak ülke ekonomisine kazanç sağlarken kalkınmanın da hızlandırılmasına ivme kazandıracaktır. Bu çalışmada; kadın girişimcilerin bölgesel kalkınmaya etkisini ve aktif çalışma hayatına katkıları araştırılmıştır. Bu bağlamda Çorum ilinde faaliyet gösteren kadın girişimcilere anket çalışması uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, kadın girişimcilerin istihdam yaratmada, üretimi artırmada, yeni endüstrilerin doğmasında ve bölgeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarının ortadan kaldırılmasında önem teşkil ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Development processes of countries occurring at different times have led to differences in development between countries. Development includes developments in the economic, social and cultural fields. Development differences occur between countries as well as between regions. Since regional development started to be seen as a problem, countries have implemented various policies to eliminate these differences. Entrepreneurship, which plays a key role in eliminating regional development disparities, has come to the fore as an important way for women to gain more place in employment. In addition to the benefits it provides to the family and the individual, women's entrepreneurship also contributes significantly to production, employment and national income. Encouraging women to entrepreneurial activities and providing the necessary support will increase the acceleration of development while gaining the country's economy. In this study; The effects of women entrepreneurs on regional development and their contribution to active working life have been researched. In this context, a questionnaire was applied to women entrepreneurs operating in the province of Çorum. The findings of the study show that women entrepreneurs are important in creating employment, increasing production, emerging new industries and eliminating the development differences between regions.