Dönüştürücü liderlik, yenilikçi örgüt kültürü, iş özellikleri ve işle bütünleşme ilişkisi: İş tatmininin ve deneyime açıklık kişilik özelliğinin rolü
The relationship between transformational leadership, innovative organizational culture, job characteristics and job engagement: The role of job satisfaction and openness to experience
- Tez No: 681074
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada dönüştürücü liderliğin, yenilikçi örgüt kültürünün ve iş özelliklerinin işle bütünleşme üzerindeki etkisi incelenmiş, iş tatmininin bu etki düzlemlerinde aracılık rolüne sahip olup olmadığı ve deneyime açıklığın bu ilişkilerde düzenleyici bir etkiye sahip olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın verileri Ankara'da sağlık kurumlarında görev yapan 559 sağlık çalışanından elde edilmiştir. Korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri ile değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Öngörüldüğü gibi dönüştürücü liderliğin iş tatmini ve işle bütünleşme üzerinde anlamlı ve pozitif; yenilikçi örgüt kültürünün işle bütünleşme üzerinde anlamlı ve pozitif; iş özelliklerinin işle bütünleşme üzerinde anlamlı ve pozitif ve iş tatmininin işle bütünleşme üzerinde anlalı ve pozitif etkisi tespit edilmiştir. İş tatmininin aracılık rolüne ilişkin varsayımların incelenmesi için Yapısal Eşitlik Modelleri oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre iş tatmininin, dönüştürücü liderlik ile işle bütünleşme arasında ve iş özellikleri ile işle bütünleşme arasında tam; yenilikçi örgüt kültürü ile işle bütünleşme arasında ise kısmi aracılık rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Deneyime açıklığın düzenleyicilik etkisine ilişkin varsayımların incelenmesi için hiyerarşik regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre deneyime açıklık dönüştürücü liderlik ile işle bütünleşme arasında ve yenilikçi örgüt kültürü ile işle bütünleşme arasında düzenleyicilik etkisine sahiptir. Diğer taraftan iş özellikleri ile işle bütünleşme arasında deneyime açıklığın düzenleyicilik etkisine istinaden geliştirilen hipotez reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of transformational leadership, innovative organizational culture and job characteristics on job engagement was examined, and it was tried to determine whether job satisfaction has a mediating role between these effects and whether openness to experience has a moderating effect on relations. The data of the research were obtained from 559 health workers working in health institutions in Ankara. Relationships between variables were examined by correlation and simple linear regression analyzes. As predicted transformational leadership has a significant and positive effect on job satisfaction and job engagement, innovative organizational culture has a significant and positive effect on job satisfaction and job engagement, job characteristics have a significant and positive effect on job satisfaction and job engagement, and job satisfaction has a significant and positive effect on job engagement were determined. Structural Equation Models were composed to examine the assumptions regarding the mediating role of job satisfaction. According to the results obtained, job satisfaction was found to be full mediating role between transformational leadership and job engagement, and between job characteristics and job engagement, and was found to be partial mediating role between innovative organizational culture and job engagement. Hierarchical regression analyzes were examined the assumptions regarding the moderating effect of openness to experience. According to the results of the analysis, openness to experience has a moderating effect between transformational leadership and work engagement, and between innovative organizational culture and work engagement. On the other hand, the hypothesis about the moderating effect of openness to experience between job characteristics and job engagement was rejected.