Multifonksiyonel teranöstik ajan olarak likopen'in niyozomlarla nanoenkapsülasyonu ve kanser hücreleri üzerindeki antitümör aktivitesinin belirlenmesi
As a multifunctional theranostic agent; nanoencapsulation of lycopene in niosomes and determination of antitumor activity on cancer cells
- Tez No: 681101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN İLKER MEDİNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Biochemistry, Biotechnology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tez kapsamında fitokimyasal olan likopenin prostat tümör hücre hattında antiproliferatif ve apoptotik etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Likopenin fizikokimyasal stabilitesini korumak, prostat hücresine hedefleyebilmek ve floresan görüntü alabilmek için niozom taşıyıcı veziküler sistem kullanılmıştır. Sentezlenen niozomların PSMA+ hücrelere spesifitesini sağlamak için monoklonal anti-prostat spesifik membran antijeni (PSMA) antikoru konjugasyonu, floresans görüntü için indosiyanin yeşili enkapsülasyonu (ICG) yapılmıştır. Veziküler sistemin hücresel inkorporasyon düzeyleri spektrofotometrik olarak tayin edilmiştir. Niozom karakterizasyon işlemleri DLS, SEM, FTIR, XPS, ilaç yükleme verimi çalışması ve ilaç salım profili çalışması ile yapılmıştır. Karakterizasyonu yapılan niozomların antiproliferatif etkisini belirlemek için MTT çalışması yapılmıştır. Niozomların apoptotik etkisini belirlemek için AnnexinV/7-AAD apoptoz kiti kullanılmıştır. Niozomların hücresel tutulumları floresan görüntüleme ve floresan inkorporasyon çalışması ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, it was aimed to determine the anti-proliferative and apoptotic effects of phytochemical agent lycopene on the prostate cell lines. Vesicular nanocarriers called niosomes were used to maintain the stability of lycopene to target prostate cells and obtain fluorescence images. Monoclonal anti-PSMA antibody conjugation onto niosomes was performed to provide specificity to PSMA + cells, and indocyanine green encapsulation (ICG) was performed for fluorescence imaging. Cellular incorporation levels of the vesicular system were determined spectrophotometrically. Niosome characterization procedures were performed by DLS, SEM, FTIR, XPS, drug encapsulation efficiency and drug release profile study. MTT study was conducted to determine the antiproliferative effect of the characterized niosomes. AnnexinV/7-AAD apoptosis kit was used to determine the apoptotic effect of niosomes. Cellular uptake/association of niosomes was done by fluorescent imaging and fluorescent incorporation study.