Çocuk kitabı resimlemelerinde deneysel malzeme kullanımı: Okul öncesi çocuk şarkılarını içeren bir kitap resimlemesi ve tasarımı
The use of experimental materials children's book pictures: Picture and design of a book with preschool children's songs
- Tez No: 681127
- Danışmanlar: DOÇ. BANU BULDUK TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kitaplar çocuğun gelişimini etkileyen önemli en önemli kaynaklar olmaktadır. Resimli çocuk kitapları bir oyun nesnesi olarak algılanıyor. Kitaplar, çocuğun hayal kurmasını ve düşünmesini sağlarken, onu yaşama hazırlamaktadır. Çocuğun ilk sanatsal eğitimi resimli çocuk kitaplarıyla başlamaktadır. Resimli çocuk kitaplarının anlama becerileri ve kelime dağarcığını geliştirirken görsel okuma süreci de başlamış bulunmaktadır. Resimli çocuk kitaplarındaki resimler okuma gelişimi için zorunlu bir unsurdur. Geçmişten günümüze dünya ve Türkiye'de farklı malzemelerle çocuk kitapları hazırlanmıştır. Çocuk kitabı resimlemede kullanılan teknikler incelendiğinde tarihsel süreç içinde farklı yaklaşımların uygulandığı görülmektedir. Sulu Boya, kuru kalem, plastin, kağıt, pastel vb. geleneksel tekniklerin yanında bilgisayar ortamında yapılmış örneklere de yer verilmektedir. Geleneksel resimleme tekniklerinin dışında üç boyutlu farklı bir yaklaşım olan şeker çikolata gibi yenilebilir malzemelerle bir çocuk kitabı oluşturmak çocuğun kitaba dikkatini çekebilir. Sözü edilen kuramsal araştırmanın ışığında, çocuk kitabı resimleme de üç boyutlu yaklaşımlara ağırlıklı olmak üzere, renk, tipografi ve oluşturulan sahne fotoğraflarının uyumlu bir şekilde düzenlendiği, şeker hamuru, çikolata ve şeker kullanılarak, üç boyutlu teknikle gerçekleştirilen bir resimli çocuk kitabı oluşturulmaktadır. Birinci bölümde resimli çocuk kitaplarının tanımlanması, dünyada ve Türkiye'de zaman içindeki gelişimi incelenmektedir. Kitapların çocuk eğitimindeki öneminden hareketle; okul öncesine ait kitapların çocuklar üzerindeki bilişsel, psikolojik etkilerinden söz edilmektedir. Resimli çocuk kitaplarının eğlence ve eğitim aracı olarak çocuk üzerindeki etkileri incelenecektir. Bu kitapların türleri de çalışmaya dahil edilmektedir. İkinci bölümde resimli çocuk kitapların biçim ve içerik bakımdan incelenmiştir. Çocuk kitaplarının niteliksel özellikler üzerinde değerlendirilmesi ve kitapta bulunması gereken özellikler üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde resimli çocuk kitaplarında kullanılan iki ve üç boyutlu yaklaşımlar incelenmiştir. Geleneksel yöntemlere ek olarak yeni bir teknik olan çikolata ve şekerden hazırlanmış resimlemelerin örnekleri sunulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde çocuk şarkılarından ve ses öbeklerinden oluşan örnekler incelenmiştir. Ses öğelerinin birleşimi ve görsel anlatımla tamamlanması, işitsel ve görsel iletişimin birleşimiyle güçlü ve hiç uygulanmamış bir alana kapı açılmıştır. Resim ve müzik, her iki sanat dalının birleştiği resimli çocuk kitabının çocuk için önemi anlatılmaktadır. Bilişsel ve işitsel düzeye uygunluk açısından birden fazla duyuya hitap eden resimli çocuk kitapları incelenmekte ve nitelikleri açısından değerlendirilmektedir. Beşinci ve son bölümde hazırlanan çocuk kitabı resimlemeleri de üç boyutlu bir yaklaşımda, görüntü, renk ve tipografinin uyumlu bir şekilde düzenlendiği, şeker hamuru, şeker ve çikolata kullanılarak, farklı bir resimleme ve işitsel yönü olan çocuk şarkıları kitabı sunulmaktadır. Bu bölümde kitabın oluşum aşamaları anlatılmakta, geleneksel resimli çocuk kitabından farklı olarak sıra dışı tekniklerin kullanılmasının önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Books are regarded as an important element affecting the development of the child. İllustrated childrens books as game objects. She prepares her for life while enabling her to dream and think with books. The first artistic education of the child begins with illustrated children's books. While developing the comprehension skills and vocabulary of illustrated children's books, the visual reading process has also begun. Pictures in children's picture books are an essential element for reading development. From past to present, children's books have been prepared with different materials in the world and in our country. When the techniques used in illustrating children's books are examined, it is seen that different approaches have been applied in the historical process. Watercolor, pencil, plasticine, paper, pastel, etc. In addition to traditional techniques, examples made in a computer environment are also included. Creating a children's book with edible materials such as candy chocolate, which is a different three-dimensional approach apart from traditional illustration techniques, can attract the child's attention to the book. In the light of the aforementioned theoretical research, a children's picture book is created in which the color, typography and scene photographs are arranged in harmony with three-dimensional approaches in children's book illustration, using sugar paste, chocolate and sugar, using a three-dimensional technique. In the first part of the definition of children's picture books in the world and in Turkey it is examined development over time. Based on the importance of books in education for children; The cognitive and psychological effects of preschool books on children are mentioned. The effects of illustrated children's books on children as entertainment and educational tools will be examined. Types of these books are also included in the study. In the second chapter, the picture books for children are examined in terms of form and content. The qualitative features of children's books and the features that should be included in the book are emphasized. In the third part of the study, two and three dimensional approaches used in illustrated children's books were examined. In addition to traditional methods, examples of illustrations prepared from chocolate and sugar, a new technique, are presented. In the fourth part of the study, samples made up of children's songs and vocal phrases were examined. The combination of sound elements and complementing with visual expression, the combination of auditory and visual communication has opened the door to a powerful and never-applied field. The importance of the illustrated children's book, which combines painting and music and both branches of art, is explained. Picture books for children appealing to more than one senses are examined and evaluated in terms of their qualities in terms of compliance with cognitive and auditory levels. In the fifth and last chapter, a children's song book with a different illustration and auditory aspect, using sugar paste, sugar and chocolate, in which the image, color and typography are arranged harmoniously in a three-dimensional approach, is presented. In this section, the formation stages of the book are explained and the importance of using extraordinary techniques unlike the traditional picture children's book is emphasized.