İran-Irak savaşının Mısır'ın el-Ahram gazetesine yansımaları (1980-1988)
Reflections of the Iran-Iraq war in the Egyptian newspaper al-Ahram 1980-1988
- Tez No: 681131
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Basın, diğer medya kuruluşları gibi, devletin dış politikasının araçlarından biri olarak görülmekte başka bir ifade ile siyasi, kültürel ve ekonomik amaçlar için kullanmaktadır. Arap gazeteciliği önce Mısır'da, ardından diğer Arap ülkelerinde ortaya çıktı. Mısır'ın el-AhramGazetesi, 5 Ağustos 1876'da iki Lübnanlı iki kardeş Selim Takla ve Bişare Takla tarafından kurulan siyasi, ekonomik ve sosyal konularla ilgilendiği için en büyük Arap gazetelerinden biri olarak kabul edilir. El-AhramKurucuları, İskenderiye'yi iş merkezi olarak seçtiler, çünkü İskenderiye'nin dağıtım alanını sadece Mısır'da değil, diğer birçok ülkede de açacağına inanıyorlardı. Gazetenin genel yayın yönetmenliğini Mısır'dan bir dizi üst düzey gazeteci üstlendi, bunlardan ilki Selim Takla ve İbrahim Nafi'di. Arap ülkeleri ile ilgili olaylar el-Ahramgazetesi tarafından geniş bir ilgi gördü ve bu olaylardan en önemlisi, günlük takip ve soruşturmalarıyla gazetede geniş yankı bulan İran-Irak savaşı oldu. Savaş olayları o dönemde yayınlanan Al-Ahram sayfalarında açıkça görülüyordu; İran-Irak savaşı (1980-1988), XX. yüzyılda bölgedeki en uzun yıpratma savaşlarından biri olarak kabul edilir. Ayetullah Humeyni'nin iktidara gelmesi (1979-1989), ve İran İslam Cumhuriyeti'nin ilanından ve Saddam Hüseyin'in Irak'ta iktidara gelmesinden (1979-2003) sonra iki ülke arasında gerginlik ortaya çıkmaya başladı. Irak ile İran arasındaki ilişkileri iyileştirmek ve aralarındaki sınırları çizmek için daha önce yapılan anlaşmalara rağmen,çatışmanın tezahürleri birden fazla koşul ve nedenden dolayı yeniden patlak verdi. Çalışmamız (İran-Irak Savaşının Mısır'ın El-AhramGazetesine Yansımaları 1980-1988) başlığını taşımaktadır.Tez konusu, ön söz, giriş, sonuç ve değerlendirme ile birlikte üç bölüme ayrılmıştır. Önsöz, tezin tanımlaması, araştırmacının yazarken karşılaştığı tez zorlukların ve araştırma kaynaklarının araştırılmasından oluşmaktadır.Girişle ilgili olarak ise, Mısır'ın el-AhramGazetesi'nin kuruluşundan bugüne kadarki tarihini açıkladığım tek bir konudan oluşmaktadır. Birinci bölüm (Irak ve İran arasındaki savaş öncesi ilişkiler ile İran-Iraksavaşının nedenleri ve seyri) başlığını taşımaktadır. Irak ve İran arasındaki ilişkileri ve savaşın 1980'deki başlangıcından 1988'deki sonuna kadar iki tarafı savaşa sürükleyen nedenleri ve savaşın seyri hakkında yazmaya çalıştım. İkinci bölüm ise, haberlerin ve İran-Iraksavaşı ilgili makaleleriele alıyor. (el-AhramGazetesi'nde İran-Irak savaşınhakındaki haber ve köşe yazıların'ın çevirisi) etiketlenmiştir. Üçüncü bölüm ise (el-Ahramgazetesin'de İran-Irak savaşı indeksi) başlığını alıyor. Sonunda, araştırmacının araştırmayı yazarken ulaştığı sonuç ve değerlendirmeler var. Savaş olayları ve gazetenin savaşın gidişatını takip etmesiyle, o savaşın her iki taraf üzerindeki siyasi, ekonomik ve askeri etkileri ve geride bıraktığımız insani, ekonomik ve askeri kayıplar tespit etmek ve el-Ahramgazetesi aracılığıyla bölgesel ve küresel ülkelerin savaş konusundaki tutumlarını öğrenmenin yanı sıra Birinci Körfez Savaşı ile ilgili analitik makaleler yayınlamak da mümkün.
Özet (Çeviri)
The press, similar to other media, is considered one of the foreign policy tools issued by the state. The truth of the matter that it is used by institutions and groups that own it in order to achieve political, cultural, and economic purposes. The first Arab press appeared in Egypt and then it made its way to other Arab countries. The Egyptian newspaper Al-Ahram is considered a major Arabic newspaper and one of the oldest. Being established on August 5th 1876 by two Lebanese brothers Saleem Takla and Bishara Takla, the newspaper was interested in political, economic, and social issues. The founders of Al-Ahram chose the city of Alexandria as the center for their work because they were certain that Alexandria will open the way to them for distribution not only in Egypt, but also throughout many other countries. A number of senior Egyptian journalists have supplanted as editor-in-chief of the newspaper. The first of them was Saleem Takla, and the years related to the letter of Ibrahim Nafeh. The events that were related to the Arab countries received wide attention by Al-Ahram newspaper, and the most prominent of these events was the Iran-Iraq War, which found a wide echo in the newspaper. Through its daily follow-up and investigation of the war events on a daily basis, it was evident on the front pages of Al-Ahram that were issued during that period. The Iran-Iraq War (1980-1988) is one of the longest wars of regional attrition in the twentieth century. Tensions between the two countries mounted after the arrival of Ayatollah Khomeini to Iran and assuming power (1979-1989), thus proclaiming the Islamic Republic of Iran. And Saddam Hussein taking over the reins of power in Iraq (1979-2003). Despite the agreements and treaties that were held before to improve relations between Iran and Iraq and to demarcate the borders between them. However, the manifestation of the conflict resumed. The war broke out under multiple circumstances and causes, leaving many repercussions on all scales. My study is under the title of (Reflections of the Iran-Iraq War in the Egyptian Newspaper Al-Ahram 1980-1988). The topic of this letter is divided into introduction, preface, and three chapters with the conclusion of the research. The Introduction consists of defining the letter, and the difficulties the researcher encountered during the writing of the letter and searching for sources. For the Preface, it consists of one research that outlines the history of Al-Ahram newspaper from its establishment until this day. The first chapter is titled (Relations between Iraq and Iran before the war, and the causes and the course of the Iran-Iraq War). The researcher tried to write about the relations between Iraq and Iran, and the causes that pushed the two sides to war, with the course of the war from its beginning in 1980 until its end in 1988. The second chapter deals with the translation of the primary news and articles related to the Iran-Iraq War, titled (The translation of the Primary and secondary news relatedto Iran-Iraq war in the Egyptian newspaper Al-Ahram). As for the third chapter, it carries the title of (Index news related to the Iran-Iraq War), and at the end of the study is the conclusion in which the researcher demonstrated the results she reached during her writing of the research. Through the events of the war and the newspaper's follow-up of the course of the war, it is possible to identify the political, economic, and military effects that this war left on the two sides, and what it incurred from human, economic, and military losses. Through Al-Ahram newspaper, one can know the positions of the regional and the global countries regarding the war, as well as publishing analytical articles related to the First Gulf War.