Galvanik deri tepkisi yöntemi ile birişletmedeki operatörler üzerindeki stresinüretim miktarına etkisinin ölçülmesi vedeğerlendirilmesi
The measurement and evaluati̇on of the stress effect tothe producti̇on amount on operators by usi̇ng galvani̇cski̇n response method
  1. Tez No: 681132
  2. Yazar: HANDE ÖZKEÇECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde artan tüketim ve taleplere hızlı cevap verebilmek, beklentileri karşılayabilmek adına istenilen zaman da ve kalite de ürün teslimi oldukça önemlidir. Rekabetin içinde kalabilmek için işletmeler oldukça fazla enerji sarf etmektedirler. Hatalı ürün ve hatalı üretime neden olan ve işletme verimliliğini olumsuz yönde etkileyen kalite hataları işletmeler tarafından hak ettiği ilgiliye henüz sahip olmaya başlamıştır. Müşteriye gereken hızda cevap verebilmenin yanı sıra, gereken kalite de ürün teslimi yapabiliyor olmanın önemi eşittir. Müşteri memnuniyetini artırmak ve işletme verimliliğini yükseltmek için kalite hataları üzerine giderici çalışmalar yapmak oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında, bir yatak işletmesinin yatak üretim hattındaki kalite hatalarının analizi yapılarak, örnek bir çalışma olması amaçlanmıştır. Çalışmada kalite hataları analiz yöntemlerinin yanı sıra Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) ve galvanik deri tepkisi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is very important to be able to deliver the products at desired time and required quality in order to respond customers quickly and meet consumers' expectations due to increasing current consumption. Businesses should make much more effort to stay competitive. On the other hand, businesses pay special attention to quality defects that cause defective products and faulty production, and negatively affect operational efficiency. It is equally important to be able to respond customers quickly and deliver the products at the required quality. It is also very important to work on quality defects in order to increase customer satisfaction and operational efficiency. This paper aims to be a case study by analyzing the quality defects in the production line of a mattress enterprise. In addition to analysis of quality defects, failure mode and effects analysis (FMEA) and galvanic skin response methods were also used in the study.