Astım tanısı olan çocuklarda COVID-19 salgını sürecindeki psikososyal uyum ve bunun annelerdeki COVID-19 korkusu ile ilişkisi
Psychosocial adaptation during the COVID-19 epidemic in children with a diagnosis of asthma and its relationship with COVID-19 fear in their mothers
  1. Tez No: 681377
  2. Yazar: AYŞE ÇİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada, astım tanısı olan çocukların Covid-19 pandemisi sürecine gösterdikleri psikososyal uyum ve bunun bireysel ve annelerine dair faktörler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu kesitsel tanımlayıcı çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Polikliniğinde yürütülmüştür. Çalışmaya en az 6 aydır Astım tanısı olan çocuklar ve bu çocukların anneleri alınmıştır. Çocuğun yaşının 7-18 yıl olması, anne ve kendisinin çalışmaya katılmaya gönüllü olması içleme kriterleri olarak kullanılmıştır. Okuma yazma bilmeyen, bilişsel işlevleri bozan psikiyatrik veya nörolojik bir hastalık olan ve diğer bir kronik hastalığı olan çocuklar çalışma dışında bırakılmıştır. Kontrol grubu herhangi bir kronik hastalığı olmayan sağlıklı gönüllülerden oluşturulmuştur. Katılımcıların sosyodemografik ve klinik özelliklerini elde etmek için araştırmacılar tarafından oluşturulmuş veri formu kullanılmıştır. Katılımcı çocuklardan kendilerini değerlendirmek için Çocuklar için Depresyon Ölçeği ve Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ)'ni, katılımcı annelerden kendilerini değerlendirmek için Covid-19 Korkusu Ölçeği'ni doldurmaları istenmiştir. İstatistiksel analizler için NCSS (NumberCruncher Statistical System) programı kullanıldı. Sonuç: Çalışma 120'si astım tanılı, 70'i sağlıklı kontrollerden oluşan toplam 190 katılımcı ile tamamlanmıştır. Astım grubundaki katılımcı çocukların: 51'i (%42,5) kız, 69'u (%57,5) erkekti; yaş ortalaması 12,78±2,51 yıl idi. Gruplar yaş ve cinsiyetleri bakımından benzerdi. Astım grubunda; ÇADÖ ortalaması 9,75±6,11; ÇADÖ'den ölçeğin kesim noktasına göre anlamlı puan alma oranı %9,2 (n=11) ve ÇABTÖToplam ortalaması 26,04±10,61; ÇABTÖ'den ölçeğin kesim noktasına göre anlamlı puan alma oranı %52,5 (n=63) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to examine the psychosocial adaptation and its relatedness to individual and maternal factors in children with asthma diagnosis during the Covid-19 pandemic. Materials and methods: This cross-sectional descriptive study is conducted in the Pediatric Allergy and Immunology Outpatient Clinic of Health and Science University Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. Children with Asthma diagnosis for at least 6 months together with their mothers were included in the study. Being 7-18 years old and willing to participate in the study were the inclusion criteria. Children who were illiterate or who have a psychiatric or neurological disease leading cognitive dysfunction or any other chronic disease were not included in the study. The control group consisted of healthy children without any physical or psychiatric disease, and their healthy mothers. A data form which was created by researchers was used to evaluate the sociodemographic and clinical features of the participant. For the assessment of psychosocial problems participant children were asked to fullfill the Children's Depression Scale (CDI) and Screen for Child Anxiety and Related Disorders (SCARED). Participant mothers were asked to fullfill the Covid-19 Fear Scale. NCSS (Number Cruncher Statistical System) program was used for statistical analysis. Results: Study was completed with a total of 190 participant children. Of them 120 was with Asthma diagnosis (Patient Group) and 70 were healthy controls (Control Group). The 2 groups were matched with each other in terms of their age and gender. In patient group among the participant children 51 (42.5%) were girls and 69 (57.5%) were boys; the mean age was 12,78±2,51 years. In Patient group; the mean of CDI was 9.75±6.11; the ratio of getting a significant score from the CDI according to the cutoff point of the scale was 9,2% (n=11), and the mean of the SCARED was 26.04±10.61; the ratio of getting a significant score from the SCARED according to the cut-off point was 52.5% (n=63).