Tı̇p 2 dı̇yabetes mellı̇tus hastalarında elı̇n fı̇zı̇ksel özellı̇klerı̇, duyu algılaması ve fonksı̇yonel durumun ı̇ncelenmesı̇
The investigation of physical properties, sensory perception and functional state of the hand in Type 2 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 681378
  2. Yazar: EMRAL ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Rehabilitasyonu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tip 2 Diyabetes Mellutus (T2DM) hastalarında elin fiziksel özellikleri, duyu algılaması ve fonksiyonel durum üzerine olan etkisini incelemektir. Yöntem: Katılımcıların kognitif düzeylerinin belirlenmesi için Standardize Mini Mental Test (SMMT) uygulandı. Klinik değerlendirmede eklem hareket açıklığını değerlendirmek için gonyometrik ölçüm, hasta raporlu fonksiyonel durumu değerlendirmek için Kısa Form-36 (KF-36) kullanıldı. Duyu değerlendirmesi; yüzeyel duyuları değerlendirmek için sivri/künt, sıcak/soğuk, hafif dokunma, kortikal duyuları değerlendirmek için sabit iki nokta diskriminasyonu, stereognozi, grafestezi, somato duyu algılama testleri, dokunma duyusu lokalizasyonu ve parmak tanıma ile değerlendirildi. Kavrama kuvvetinde kaba kavrama Jamar Hidrolik El Dinamometresi ile, çimdikleyici kavrama Hidrolik Pinç Dinamometresi ile değerlendirildi. Fonksiyonel değerlendirme için Purdue Pegboard Testi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya T2DM tanılı 88 hasta olgu (Grup 1) ve hasta olgular ile benzer demografik özelliklere sahip 88 sağlıklı olgu (Grup 2) dahil edilmiştir. Olguların yaş ortalamaları Grup 1 için 52,2±10,21, Grup 2 için 49,05±11,17 yıldır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to examine the effect of the hand on physical properties, sensory perception and functional status in patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM). Methods: The Standardized Mini Mental State Examination was applied to determine the cognitive levels of the participants. In clinical evaluation, goniometric measurement was used to evaluate range of motion, and Short Form-36 (SF-36) was used to evaluate self-reported functional status. Sensory evaluation; with sharp/blunt, hot/cold, light touch to evaluate superficial senses, static two point discrimination to evaluate cortical senses, stereognosis, grafesthesia, somatosensory perception tests, localization of touch was evaluated. Hand grip strength was evaluated with Jamar Hydraulic Hand Dynamometer and pinch grip strength with the Hydraulic Pinch Dynamometer. Purdue Pegboard Test was used for functional evaluation. Result: Eighty-eight patients with T2DM diagnosis (Group 1) and eighty- eight healthy subjects (Group 2) with similar demographic characteristics were included in the study. The mean age of the patients was 52,2 ± 10,21 years for Group 1 and 49,05 ± 11,17 years for Group 2.