65 yaş ve üstü evde sağlık hastalarında uygunsuz ilaç kullanım durumunun ve günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi
65 yaş ve üstü evde sağlik hastalarinda uygunsuz i̇laç kullanim durumunun ve günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 681452
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Evde sağlık birimine kayıtlı 65 yaş ve üstü hastalarda uygunsuz ilaç kullanım durumunun belirlenmesi, uygunsuz ilaç kullanımı ile günlük yaşam aktiviteleri arasında ilişki olup olmadığının saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek merkezli, tanımlayıcı, prospektif, anket çalışmasıdır. Çalışmaya, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimine başvuran 65 yaş ve üzeri 322 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul edenlerden onam alınmıştır. Hastalara araştırmacı tarafından hazırlanan demografik verileri, ilaç kullanım bilgilerini içeren anket formu ve Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri ölçeği uygulanmıştır. Hastaların kullandığı ilaçlar 2015 Beers kriterlerine göre değerlendirilip uygunsuz etken maddeler saptanmıştır. Hazırlanan veri tabanı SPSS 21.0 programına girilmiştir. Analizde ki-kare ve student's-t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate potentially inappropriate medication (PIM) use, the association of PIM use and activities of daily living in 65 years and older home care patients. Material and Method: This is a monocentric, descriptive, prospective, questionnaire study. The study included 322 patients aged 65 and over who applied to Home Care Unit Bozyaka Training and Research Hospital. Consent was obtained from those who agreed to participate in the study. A questionnare containing demographic data, drug use information and Katz Activities of Daily Living was used which was prepared by the researcher in this study. The drugs used by the patients were evaluated according to the 2015 Beers criteria and inapppropriate active substance detected. The prepared database has entered the SPSS 21.0 program. The data were defined by statistical analyzes such as mean, percentage, standard deviation, frequency. Chi-square and student's-t tests were used in the analysis.