1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrası Harbiye Nezâretinin kurulması ve yapısı (1878-1884)
Structure and establisment of Military Ministry after Ottoman-Russia War 1877-1878 (1878-1884)
  1. Tez No: 681454
  2. Yazar: GİZEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Osmanlı Devleti'nde 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında savaşı neden kaybettik ve yapılması gereken ıslahatlar nelerdir tartışmaları vardı. Savaş sonrasında 1879 yılında Seraskerlik kaldırılarak onun yerine Harbiye Nezâreti kurulmuştur. 1880-1884 yılları arasında faal olan Harbiye Nezâreti hem kaybedilen savaşın verdiği tahribat silinmeye çalışılmıştır hem de savaş sonrası ıslahatların merkezi konumuna gelmiştir. Bu süreçte Sultan II. Abdülhamid tarafından Yıldız Sarayı'nda oluşturulan Seraskeriye, Osmanlı ordusunun fennî yönüyle ilgilenmekle görevlendirildi. Burada kurulan komisyonlar Avrupa'dan getirilen kitapların izinde ıslahatlar gerçekleştirdi. Dönemin rol model alınan Alman ordusundan, henüz ıslahatların başlangıcında, teknik destek ve orduya nitelikli askerî personeli yetiştirmek üzere uzman bir ekip talebinde bulunulmuştu. Alman uzmanlar ekonomik yetersizlik ve Osmanlı paşalarının reforma karşı bakış açısından dolayı bu süreç sonrasında (1880-1884) etkin olabildiler. Ordunun ıslahı ise, nitelikli eleman eksikliği ve ekonomik yetersizlikler dolayısıyla tam olarak gerçekleşememiş ancak Osmanlı askerî bürokrasisi genişlemiş bir yapıya sahip olmuştur. 1882-1884 yıllarında Yıldız Sarayı'ndaki Seraskerlik, Harbiye Nezâreti'yle bütünleşme sürecini tamamlayarak Osmanlı askerîyesinin en üst kurumu haline gelmiştir. 1884 yılından sonra yapılan ıslahatların bu süreçte meydana gelen yeniliklerden bu yapı üzerine bina edilmiştir. Diğer savaş kayıplarının aksine neden kurumsal değişimin yapıldığı ve sonrasında neden eski çatı olan Seraskerliğe dönüldüğü ise merak konusudur.
Özet (Çeviri)
After 1877-1878 Ottoman- Russia War in Ottoman State, there were discussions about why did we lose war and what reform should be done. Seraskerlik in 1879 after the war was abolished instead, Military Ministry was established. Ministry of Military which was active between 1880-1884, was tried to erase the damage caused by the lost war and was the center of post-war reform. In this process, Seraskeriye created by Abdülhamid II in Yıldız Palace, was tasking deal with the tecnical and the science of Ottoman Army. The commisions established in here, was realized to reforms with books came from Europe. Ottoman State requested expert staff to take supporting tecnical and to raise military personel from the Germany Army which was rol model. German experts could be active after the process (1879-1884) due to pespective to reform of Ottoman Pashas and economical insufficiency. On the other hand, Ottoman Army reform, was not fully realized due to lack of the qualificated personnel and economic problems but Ottoman military bureaucracy had been structure one enlargement in 1882-1884 Seraskerlik in Yıldız Palace, was integred with Military Ministry and, became top institution of Ottoman Military. After 1884 will innovations, was built on this structure. Contrary to other war losses, it is a matter of curiousity why the institunional change was made and why it was returned to Serasker.