Dobruca meselesi (1878-1913)
Dobrudja issue (1878-1913)
  1. Tez No: 838784
  2. Yazar: YASEMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dobruca, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrası imzalanan Berlin Antlaşması sonucu Romanya ve Bulgaristan arasında paylaştırılmıştır. Bu paylaşımın bölgede meydana getirdiği şartları incelemek için Dobruca bölgesinin öncelikle stratejik konumu ve etnik yapısına ve bölgede varlık göstermiş medeniyetlere ve Osmanlı Devleti'nin himayesi altında olduğu süreçte bölgeye dair yapılmış faaliyetlere değinilmiştir. Ayrıca Berlin Antlaşması ile Osmanlı himayesinden kopuş sürecinde Romanya ve Bulgaristan'ın bölgedeki halka karşı tutumlarına da bakılmıştır. Bu çizgide Dobruca meselesini ele alırken ilk olarak bulunduğu coğrafyaya ve coğrafyasının bölgeye sağladığı avantaj ve dezavantajlarına değinmek gereklidir. İkinci olarak bakacağımız husus bölgede varlığını sürdüren medeniyetler ve Osmanlı Devleti hâkimiyeti altına giriş süreci ve sonrasında olan gelişmeler olacaktır. Değineceğimiz bir diğer husus Osmanlı topraklarından ayrılış sürecinde etkili olan unsurlar ve Dobruca bölgesinin paylaşımı sonucunda Romanya ve Bulgaristan'ın bu bölgede yaşayan halka karşı tutumu, emlak meseleleri ve Osmanlı topraklarına yapılan göç hususlarıdır.
Özet (Çeviri)
Dobruja was divided between Romania and Bulgaria as a result of the Berlin Treaty signed after the 1877-1878 Ottoman-Russian War. In order to examine the condition screated by this sharing in theregion, first of all, the strategic location and ethnic structure of the Dobruja region, the civilizations that existed in the region and the activities carried out in the region during the period under theauspices of the Ottoman State were mentioned. In addition, the attitudes of Romania and Bulgaria towards the people in the region during the break from the Ottoman protectorate with the Berlin Treaty were also examined. In this line, when discussing the Dobruja issue, it is necessaryto first mention its geography and the advantages and disadvantages of its geography to the region. These condissue we will look at will be the civilizations existing in the region and the developments that took place during and after the Ottoman Empire's domination. Another issue we will mention is the factors that were effective in the process of leaving the Ottoman lands and the attitude of Romania and Bulgaria towards the people living in this region as a result of the sharing of the Dobruca region, real estate issues and immigration to the Ottoman lands.