Mâlikî fıkhının Fransız medeni hukuku üzerindeki tesiri
The effects of maliki fiqh on French civil law
- Tez No: 681477
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu yüksek lisans tezimizde, Mâlikî Fıkhı ile Fransız Medeni Hukuku -özellikle 1804 senesinde ortaya çıkan Napolyon Kanunları- arasındaki münasebetleri inceleyip akabinde Malikî Fıkhının, Fransız Medeni Kanunu üzerinde bir tesiri bulunup bulunmadığını, eğer tesiri bulunmuş ise bunun hangi alanlarda ve ne surette olduğunu etmeyi hedeflemekteyiz. Bu yüksek lisans tezi, giriş, üç bölümden oluşan bir gelişme ile sonuç bölümünden müteşekkildirbölümde, Malikî fıkıh ekoünün teşekkülü, kendi içeresindeki yer alan fıkıh ekolleri, usulü ve temel özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, Fransız medeni hukukunun menşei, tarihsel gelişimi ve temel esasları konu edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Malikî fıkhı ve Fransız medeni hukuku arasındaki ilişkiler incelenerek bu iki hukuk sistemlerinin birbirinden ne derece etkilendiği ortaya koyulmuştur. Aynı bölüm içerisinde Fransız medeni hukukunun Malikî fıkhından etkilenmiş olduğunu gösteren borçlar hukukuna dair bazı meseleler ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen ve tartışılan verilerin değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, we aim to examine the relations between the Malikî Fiqh and the French Civil Law - especially the Napoleonic Laws that emerged in 1804 - and then determine whether the Malik Fiqh has any effect on the French Civil Code, and in what areas and in what way, if it has been influenced. This thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the first chapter, we discuss the formation of Maliki fiqh, its schools of fiqh, its procedure and its essential features. The second chapter discussed the origin, historical development, and basic principles of French civil law. In the third chapter, the relations between Maliki fiqh and French civil law were examined, and it was revealed how these two legal systems were affected by each other. In the same section, some issues related to the law of obligations, which show that French civil law was influenced by Maliki fiqh, were discussed. In the conclusion part, the data obtained and discussed were evaluated.