Okul psikolojik danışmanlarının özyeterlik ve mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişkide okul ikliminin aracı rolünün incelenmesi
The examination of the mediating role of school climate in the relationship between school counselors' self efficacy and professional satisfaction
  1. Tez No: 681476
  2. Yazar: GAMZE AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DENİZ YÖNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amaçlarından biri okul psikolojik danışmanlarının özyeterlik düzeylerinin incelenmesi, diğeri ise özyeterlik ve mesleki doyum düzeyi arasındaki ilişkide okul ikliminin aracı rolünün test edilmesidir. Araştırma betimsel ve ilişkisel nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın katılımcıları 561 okul psikolojik danışmanından oluşmaktadır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi ve aracı etki analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul psikolojik danışmanlarının genel özyeterlik düzeylerinin ortanın üzerinde olduğu, alt boyutlara göre özyeterlik düzeylerinin ise yüksekten düşüğe doğru sırası ile Kişisel ve Sosyal Gelişim, İşbirliği, Öncülük Etme ve Değerlendirme, Kariyer Gelişimi ve Akademik Gelişim ve Kültürel Kabul alt boyutu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca hizmet süresi 6 yıldan fazla, lisansüstü mezunu ve özel okulda görev yapan okul psikolojik danışmanlarının özyeterlik düzeylerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu; özyeterliğin cinsiyet, mezun olunan lisans programı, eğitim kademesi ve okulda görev yapan okul psikolojik danışmanı sayısı açısından ise farklılaşmadığı belirlenmiştir. Son olarak özyeterlik ve mesleki doyum düzeyi arasındaki ilişkide okul ikliminin kısmı bir aracı rolünün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the aims of this research is to examine the self efficacy levels of school counselors, and the other is to test the mediating role of school climate in the relationship between self-efficacy and professional satisfaction. The research is a descriptive and relational study. The participants of the study consisted of 561 school counselors. In the analysis of the data, arithmetic mean, standard deviation, t test, one-way analysis of variance and mediating effect analysis method were used. As a result of the research, it has been concluded that the general self-efficacy levels of school counselors are above the middle; and the self-efficacy levels according to the sub-dimensions are from high to low, Personal and Social Development, Collaboration, Leadership and Assessment, Career and Academic Development and Cultural Acceptance sub-dimensions. In addition, the self efficacy levels of school counselors who have more than 6 years of service, graduate degrees and working in private schools are significantly higher; it was determined that self efficacy did not differ in terms of gender, undergraduate program graduated, education level and the number of school counselors working at the school. Finally, it was concluded that school climate has a partial mediator role in the relationship between self efficacy and professional satisfaction.