Kur'an ve sünnette empatik yaklaşımın yeri
Empathic approach in the qur'an and sunnah
- Tez No: 681484
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Allah Te'âlâ gerek ilahi mesajları ile gerekse hidâyet rehberi olarak gönderdiği peygamberler aracılığıyla insanları; psikolojik, sosyolojik ve ahlâki olarak eğitmeyi amaçlamıştır. Bu eğitim neticesinde insanlardan beklenen genel ahlâki erdemler; hoşgörülü, vicdânlı, merhametli, affedici, adil, cömert ve diğerkâm olmalarıdır. Bireyin bu erdemleri sağlıklı bir şekilde hayatında uygulayabilmesi için karşısındaki kişiyi veya varlığı anlaması gerekmektedir. Burada anlamaktan kastedilen durum karşısındaki kişi veya varlığın yerine kendisini koyarak tasavvur etme yani empati kurmaktır. Araştırmamızda, belirtilen bu ahlâki erdemlerin oluşmasını sağlayan“empati”kavramı, bu kavramın Kur'an ve Sünnetteki örnekleri Din Psikoloji biliminin bakış açısı ile ele alınmıştır. Bu bağlamda Kur'an-ı Kerim ve Sünnette geçen empatik ifadeler psikolojik kavramlarla ifade edilmeye, açıklanmaya ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Son yüzyılda, modernitenin ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin (s.a.v) ortaya koyduğu ahlaki ilkelere riayet giderek azalmış, bununla birlikte bireysellik ve bencillik (egoizm) her alanda yaygınlaşmaya başlamıştır. Toplumda gerçekleşen bu psikolojik ve sosyal problemlerin çözümünde, insanların tutum ve davranışlarına empatik yaklaşımın hâkim olmasının ne kadar önemli olduğunu, bu anlayışın dini inançlarla da pekiştirilmesinin sosyo-kültürel açıdan sağlayacağı katkıyı da unutmamak gerekir. Bu sebeple Kur'an ve Sünnette geçen empatik yaklaşımlar incelenip, ortaya konularak bu konuda toplumda bir farkındalık oluşturacaktır
Özet (Çeviri)
Allah Ta'ala aimed to educate people psychologically, sociologically and morally both through his divine messages and through the prophets he sent as a guide. The general moral virtues expected from people as a result of this training are; being tolerant, conscientious, merciful, forgiving, just, generous and altruistic. In order for an individual to apply these virtues in a healthy way in his life, he must understand the person or being he is facing. What is meant here with the word ' understanding' is to empathize, in other words, putting oneself in the place of the person or entity, in the face of the situation. In our research, the concept of“empathy”, which provides the formation of these moral virtues, the examples of this concept in the Qur'an and Sunnah are discussed from the perspective of the“Psychology of Religion”. In this context, empathic expressions in the Quran and Sunnah have been tried to be expressed, explained and interpreted with psychological concepts. In the last century, with the influence of modernity and technological developments, compliance with the moral principles of the Qur'an and the Prophet (pbuh) has gradually decreased, therefore, individualism and selfishness (egoism) began to spread in all areas. It should not be forgotten how important it is to have an empathetic approach to people's attitudes and behaviors in the solution of these psychological and social problems in society, and the socio-cultural contribution of reinforcing this understanding with religious beliefs. For this reason, awareness will be created in the society on this issue by examining and revealing the empathic approaches in the Qur'an and Sunnah.