Suç sosyolojisi bağlamında dünyada ve Türkiye'de suç olgusu ve suçun toplumsal kaynakları: Kastamonu ili örneği
Social causes of crime in the context of the United States, European Union and Turkey: Example of Kastamonu province
- Tez No: 681562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünya genelinde cezaevlerinde on milyondan fazla kişi olduğu tahmin edilmektedir. Bu durum Londra Üniversitesi bünyesinde çalışan Kriminal Politika Araştırma Enstitüsü (ICRP) ve Dünya Hapishane Hülasası (WPB) tarafından yapılan çalışmalar dâhilinde hükümlü ve tutuklu sayısının on bir milyonu geçtiğini göstermektedir. Birinci bölüm toplumu ve suçu anlamaya yönelik oluşturulan temel teorileri belirlemektedir. Toplumun, statünün, rollerin, sosyalizasyonun, değer ve normların bireyleri şekillendirmesi ve etkileme süreçleri incelenmiştir. Bireysel suç teorileri, psikolojik suç teorileri, biyolojik suç teorileri ve sosyolojik suç teorileri bağlamında suça nasıl bakıldığı ve toplumun bütününü derinden etkileyen sapma davranışını anlamaya ve anlamlandırmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin suç profiline bir bakış atmaktadır. Bu bağlamda ABD' de en çok işlenen suçlar uyuşturucu suçları, emlak suçları, basit saldırı ve ağır saldırı suçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa Birliği'nde ise saldırı Ort. 360, soygun (Ort. 179.5) ve araç çalınma suçunun en çok görüldüğü ülke Birleşik Krallık olurken, adam öldürme suçunun en çok görüldüğü ülke Letonya'dır (5.22). Türkiye'de ise hırsızlık, yaralama, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, icra iflas kanununa muhalefet, tehdit, yağma olarak karşımıza çıkmaktadır. Üçüncü bölüm ise, suçun toplumsal nedenlerini anlamak için yapılmış olan nicel çalışmanın verilerini kapsamaktadır. Bu bağlamda Kastamonu E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunun 142 hükümlü ve tutukluya anket uygulanmış ve sonuçlar SPSS programı marifetiyle değerlendirmeye alınmıştır. Bu bağlamda, bekâr, aile bağları zayıf, anne ve babanın maddi durumu yetersiz, yeterli gelire sahip olamayan, çevresinde daha önce bir suça karışmış kişi bulunan, eğitim seviyesi düşük bireylerin sapma davranışı sergiledikleri ve cezaevinden sonra da yine cezaevine geri dönmelerinin çok kolay olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is estimated that there are more than ten million people in prisons worldwide. According to the findings of the studies conducted by the Criminal Policy Research Institute (ICRP) and the World Prison Summary (WPB) at the University of London, the number of convicts and detainees exceeded eleven million. The first section identifies the basic theories created to understand society and crime. The processes of shaping and influencing individuals by society, status, roles, socialization, values and norms are examined. Individual crime theories, psychological crime theories, biological crime theories, and sociological crime theories have all attempted to understand and make sense of how crime is viewed and deviant behavior that deeply affects the entire society. The second section examines the crime profile of the USA, the European Union and Turkey. In this context, the most committed crimes in the USA are drug crimes, real estate crimes, simple assault and serious assault crimes. In the European Union, the attack (Avg. 360), robbery (Avg. 179.5) and the United Kingdom is the country with the highest rate of vehicle theft, while Latvia (5.22) is the country with the highest rate of homicide. In Turkey, on the other hand, theft, injury, manufacture, and trade of drugs or stimulants, opposition to the enforcement and bankruptcy law, threats, and looting appear before us. The third section contains the data of the quantitative study conducted to understand the social causes of crime. In this context, 142 convicts and detainees from Kastamonu E Type Closed and Open Penitentiary Institution completed a questionnaire, and the data were analyzed using the SPSS program. Individuals who are unmarried, have weak family relationships, have the insufficient financial status of parents, do not have sufficient income, get a person who has already been involved in a crime and has a low level of education demonstrates deviant behavior and are very likely to return to prison after prison.