Demokrasi göstergelerinin ekonomik büyüme üzerine etkisi: BRICS-T ülkelerinden ampirik bulgular
The impact of democracy indicators on economic growth: Empirical findings from BRICS-T countries
- Tez No: 681563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET KIRCI ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünyadaki eşitsizliğin ve yoksulluğun kökenlerini anlamak ülkelerin geleceklerine yön vermeleri açısından önem taşımaktadır. Geçmişte ulusların zenginlik ve refahı yalnızca ekonomi politikaları ile açıklanmaktaydı. Günümüzde ise; ekonomi politikaları yanında kurumsal yapının varlığı ve işleyişi de ekonomik büyümeyi etkileyen ana unsurlar arasında sayılmaktadır. Kurumsal yapı, birey ve toplum arasındaki ilişkileri düzenleyen kuralların oluşturulmasına ve geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Ekonomik özgürlükler ve demokrasi, kurumsal yapıyı belirleyerek ekonomik büyüme ve refah düzeyini etkilemektedir. Kurumsal yapının temel göstergeleri arasında sayılan ekonomik özgürlükler ve demokrasi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi açıklayan teorik yaklaşımlar incelendiğinde çatışma yaklaşımı, bağdaşma yaklaşımı ve şüpheci yaklaşım ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada demokrasi ve ekonomi kavramlarının alt bileşenlerini özümseyerek, küresel dünyada yeni bir güç odağı olan BRICS-T ülkeleri kapsamında demokrasi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin açıklanması ve yukarıda sözü geçen yaklaşımlardan hangisinin ele alınan ülke grubu için geçerli olduğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, demokrasi düzeyinin ve ekonomik büyümenin ölçülmesinde kullanılan çeşitli endekslerden yararlanılarak, BRICS-T grubunda yer alan ülkeler özelinde ve 2006-2019 periyodunda elde edilen verilerle ekonometrik analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri analiz metodu olarak, panel regresyon analizi benimsenmiştir. Ekonometrik analizin ilk aşamasında panel birim kök testleri gerçekleştirilmiş ardından panel regresyon modeli, EKK ve Dinamik EKK tahmin yöntemlerinden yararlanılarak tahmin edilmiştir. Ekonometrik analiz sonucunda elde edilen bulgular, demokrasi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin açıklanmasında ve çatışma, bağdaşma ve şüpheci yaklaşımlardan hangisinin ele alınan ülke grubunda geçerli olduğunun açıklanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding the origins of inequality and poverty in the world is important in terms of shaping the future of countries. In the past, the wealth and prosperity of nations was explained only by economic policies. Today, however; In addition to economic policies, the existence and functioning of the institutional structure are among the main factors affecting economic growth. The institutional structure contributes to the creation and development of the rules regulating the relations between the individual and the society. Economic freedoms and democracy affect the level of economic growth and welfare by determining the institutional structure. When the theoretical approaches explaining the relationship between economic freedoms, democracy and economic growth, which are among the main indicators of the institutional structure, are examined, conflict approach, compatibility approach and skeptical approach come to the fore. In this study, it is aimed to reveal the relationship between democracy and economic growth within the scope of BRICS-T countries, which is a new power center in the global world, by absorbing the sub-components of the concepts of democracy and economy. In this context, econometric analysis was carried out with the data obtained specifically for the countries in the BRICS-T group and for the 2006-2019 period. Panel regression analysis was adopted as the data analysis method in the study. In the first stage of the econometric analysis, panel unit root tests were carried out, and then the panel regression model was estimated using the EKK and Dynamic EKK estimation methods. The findings obtained as a result of the ecoonometric analysis were used to explain the relationship between democracy and economic growth and to explain which of the conflict, cohesion and skepticism approaches are valid in the country group under consideration.